Laminitida u koní: příznaky

Laminitida u koní je nemoc velmi vážná a má potenciálně trýznivý účinek. Každý případ by proto měl být řešen rychle a nic by se nemělo podceňovat – statistika je neúprosná: jeden z pěti koní, který onemocní laminitidou, je utracen!

laminitic hoof x ray used in vet report 28th june 2012Laminitida má dvě formy:

Akutní laminitida je časné stádium onemocnění, kdy zvíře vykazuje známky bolesti a různého stupně kulhání, ale škody v kopytě ještě nenastaly. Zde je šance na uzdravení maximální, pokud je léčba zahájena včas.

Chronická laminitida znamená, že kopytní kost dál klesá nebo v kopytě rotuje (viz. obrázek), což vede k trvalému poškození. Tyto případy již nevyžadují okamžitý zásah, neboť ke škodě v kopytním mechanismu již došlo, ale i v tomto případě byste měli kontaktovat veterináře, zvláště pokud kůň vykazuje známky bolesti či kulhání.

Jak rozpoznat příznaky:
V závažných případech nebude kůň schopen se hýbat. Může se potit či lapat po dechu s typickým postojem, kdy přenáší váhu na zadní končetiny a přední má natažené před sebe (vypadá jako houpací kůň). Důvodem je, že se kůň snaží ulevit si od bolesti. V krizových situacích si kůň lehne a není následně schopen se znovu postavit na nohy, následný stres a bezmoc zvířete může vyvolat i lehkou koliku.

Laminitis-stance-web

Pokud váš kůň toto dělá, je to nejvyšší stupeň pohotovosti a ihned volejte veterináře! V mírnějších případech jsou příznaky mírnější, ale vesměs takové, že…

– kopyta hřejí a kůň se velmi špatně pohybuje
– kůň má tendenci stát s předníma nohama nataženýma dopředu, zatímco se celou váhou naklání dozadu
– v mírných případech si kůň může střídavě odlehčovat jednu končetinu a poté druhou (vypadá jako by přešlapoval na místě)
– zvýšený tep i dýchání

Často je nejspolehlivějším ukazatelem, že se v kopytě něco děje, zvýšený puls (silný tep ve spodní části nohy koně, kde jsou dvě znatelné drážky. Silné tepy a citlivost kopyt jsou často prvními příznaky laminitidy. Mírná, chronická laminitida může být často zaměněna s jinými druhy kulhání.

Chronická laminitida a její příznaky:

Kůň, pony kulhá či je chromý, zejména na nerovném, kamenitém terénu
Bolestivost kopyt nebo kulhání po strouhání či kování
Neobvykle tvarovaná kopyta – kruhy v kopytní stěně, které se rozšiřují směrem k patkám.
Zvýšené patky, chodidlo s rozšířenou bílou čárou, ploché či žádné střelky.
Opakované infekce a abscesy vzhledem k odrůstání poničené rohoviny
Viditelné červené podlitiny v kopytě, zejména při strouhání a kování

5a287d59c4_6737328_o2founder-hoof

Pokud máte podezření na laminitidu:

Za prvé, obraťte se urychleně na veterináře. U těžkých případů je třeba aplikovat léky na bolest a promyslet další léčbu – ta může zahrnovat fyzické podpírání patek i střelu, léky na kontrolu krevního tlaku, a odhalení příčiny, proč laminidita u koně vypukla. Bez odstranění příčiny se budete stále motat v začarovaném kruhu a utrácet peníze za veterináře, ale koni nepomůžete, neboť záchvaty se budou stále vracet. Musíte přesně zjistit, proč ke schvácení došlo, za jakých podmínek a tyto odstranit. Zatímco mírné, chronické případy budou vyžadovat spíše plánovaný management, na kterém se silnou měrou podílejí jak veterinář, tak podkovář, ale hlavně majitel koně. Ten musí uzpůsobit celý management koně tak, aby omezil spouštěče laminitidy (zejména pak stres a vydatnou pastvu). Kůň s laminitidou  by měl mít nejen omezenou dobu pasení, ale navíc by se měl pást v době, kdy se v trávě vyskytuje co nejméně cukrů apod. Pokud nemůžeme zajistit chudý výběh bez trávy, aplikujeme pastevní náhubek. V případě akutní laminitidy nenuťťe koně nikdy chodit či trénovat!

První pomoc než dorazí veterinář

Fig3-Founder_Laminitis_in_HorsesPokud se váš kůň či poník nechce hýbat, zatímco je ve výběhu, pomáhá podpora střelky či celého kopyta, koně obvykle ihned poté zlepší frekvenci pohybu a dají se i naložit na přepravník.

Je možné, přilepit na kopyto páskou stavební polystyren (normální by kůň prošlápl, jakmile by se na něj postavil, to ani nezkoušejte!), který zmírní tlak na lamely (je to první pomoc, kterou zvládnete bez veterináře a koni to opravdu hodně pomůže, protože se mu uleví od bolesti). V současné době existuje několik typů pásky a k dispozici jsou také účelové polštářky nebo gumové klíny pro výrobu domácí bandážované podpěru. Pokud si nejste jisti, jak aplikovat podpěru kopyta, podívejte se sem.

Všechny koně s akutní laminitidou by měli být v boxu a odpočívat, v ideálním případe bez žrádla a jen s vodou. Možné je mimimální množství sena a vysoká podestýlka (40 až 50 cm) bezprašných hoblin. Vysoká podestýlka slouží jako podpora nohou a je téměř stejně efektivní jako střelkové klíny. Navíc si postižený kůň může v boxu lehnout, čímž uvolní váhu ze svých bolavých nohou a odpočine si.

V případě akutní laminitidy je box nezbytný a měl by trvat alespoň 30 dnů, během kterých musí být kůň na speciální dietě. Je třeba zajistit, aby kůň nepřibíral na váze. Obézní koně musí okamžitě zahájit hubnoucí proces, ale takový, který je kontrolovaný, nikoliv drastický. Obraťte se proto na svého veterinárního lékaře či odborníka pro výživu koní.

V případě chronické laminitidy je naopak kromě kontrolované diety nezbytný i pohyb koně, čili zavírat koně do boxu je nesmysl. Naopak je potřeba koně v pohybu podporovat (ovšem v pohybu přirozeném, krok – nikoliv na koně hodit sedlo a vyjet do terénu jen co přestane kulhat). V případě chronické laminitidy je dobré uvážit, zda se nevyplatí pořídit koni boty. Ty jsou daleko méně stresující pro kopyto, než podkovy. A pokud je kopyto bolavé, rohovina může odrůstat i bez toho, aby se koni do bolavého kopyta tloukly hřeby a podkovy. Dnešní doba již poskytuje daleko lepší prostředky pro boj s laminitis než tomu bylo před pár lety. Je na majiteli, aby nedal jen na řeči kovářů, ale snažil se hledat alternativní metody, kde hlavní dobro, bude dobro koně.

Zdroj: www.horseandhound.co.uk