Koně, kteří vyhazují. Jak na ně?

Kůň, který vyhazuje je nebezpečný a není moc zábavné na něm jezdit. Co tedy dělat, aby se u koně nerozvinulo vyhazování jako zlozvyk? Pokud již takového koně koupíte, jak to napravit…

Základní pravidlo zní:  Neučte koně vyhazovat!

Nejhorší scénáře, jak koně naučíte vyhazovat, jsou:
1. Pokud dáte koni k vyhazování důvod.
2. Spadnete z něj, když vyhodí.
3. Zastavíte a pěšky se vrátíte do stáje, kde ho odsedláte a pustíte do výběhu.

Z pohledu vašeho koně jsou výše uvedené faktory tím nejkratším a nejsrozumitelnějším kurzem k tomu, aby si řekl: „Ano, vyhazování je super, zbavím se jezdce.“

Chcete-li odvrátit vyhazování, neobejdete se bez práce ze země, je třeba koně naučit respektovat Vás – nejdříve ze země a pak ze sedla, protože nejste-li pánem na zemi, težko jím budete v sedle.

>> Pomůcky pro přirozenou kumunikaci

Čas, který budete k tomuto úkolu potřebovat, závisí na koni, jeho intelektu a schopnosti se učit a na tom, jak Vás respektuje. Navíc je třeba přihlédnout i k jeho životním podmínkám: žije ve stáji či na pastvině? Kolik tréninku má týdně? Jak dlouho se s ním nepracovalo? Může vidět jiné koně v průbehu výcviku nebo musí být sám? Všechny tyto faktory ovlivňují dobu, po kterou je nutné pracovat s koněm ze země, než je připraven na sedlo.

Pokud začínáte s hříbětem od základu, je práce ze země obzvlášt důležitá. Čím více času se svým koněm strávíte při této prác, tím bude pod sedlem spolehlivější. Dva týdny nebo více na přípravu hříběte k první jízdě je minimum,“ radí veterinár Clinton Anderson. Pokud se váš mladý kůň nikdy nenaučí, že se vzpíráním a vyhazováním zbaví jezdce,je mnohem méně pravděpodobné, že by se u něj někdy vyvinulo vyhazování jako zlozvyk.

Co jiného může koně jakéhokoliv věku a úrovně výcviku přimět k vyhazování?
Energetické krmivo. Zjistěte si, co váš kůň opravdu potřebuje, vyvažte mu krmnou dávku tak, aby byl zdravý a osvalený, ale ne príliš nabitý energií. Tato dávka by měla být založena na jeho metabolismu s přihlédnutím k množství tréninku. Při malé až mírné zátěži koni bohatě postačí seno nebo pastvina plus vitaminový/minerální doplněk. Překrmování není důkazem, že svého koně milujete a „nešetříte na něm.“ Je to ohrožení jeho zdraví…a skrytá pozvánka k vyhazování.

>> Krmivo a doplňky – rádi Vám poradíme!

Bolest a podráždění mohou také být spouštěčem vyhazování. Ujistěte se, že vaše výstroj i výstroj vašeho koně sedí, jak má. Neměl by ho dřít podbrišník, dečka nebo jiná výstroj. Také by mělo sedět udidlo (někdy je třeba nechat koni zkontrolovat zuby) a také nadmerné používání bicíku a ostruh může u koně způsobit nechuť a vyhazování. Takže pomůcky používejte s citem!

>>Výstroj western
>> Výstroj anglie

Pozor na ruku. Klasickým příkladem je jezdec, který vyzve koně k cvalu, ale pak ho tahá zpátky a nedá mu volnost, aby mohl nerušeně cválat. Pokud váš kůň nechápe, co po něm chcete, nemůže ani správne zareagovat. Pokud zmatečnou pobídku následně dokola opakujete, kůň je frustrován, což muže mít za následek vyhazování jako obrannou reakci. Pokud si tedy sami nevíte rady, jak koni něco správně říci, vyhledejte zkušenejšího jezdce nebo odbornou pomoc trenéra.

Co dělat, když kůň vyhazuje?
Pokud i přes všechny výše uvedené postupy váš kůň vyhazuje, měli byste s tím počítat a být na to připraveni, což vám lépe pomůže se s takovou situací vyrovnat a rešit ji klidně. Za prvé, je treba si uvědomit, že je rozdíl mezi pohozením zadí z radosti a skutecným vyhazováním. Pokud se jedná o první případ, pak vše, co potřebujete udělat, je, zaměstnat kone natolik, aby musel použít zádní nohy (couvat, pracovat na kruhu).

Jedná-li se o skutečné vyhazování ve smyslu odepření poslušnosti a prudké vyhození zádí (kozlování), pak se doporučuje použít lonž (je dobré ji mít už u sedla pro tento účel), a okamžitě zahájit intenzivní lonžování. Proč nenasednout? Neriskujete, že vás kůň znovu shodí, když polezete zpět do sedla, ale lonžováním naučíte koně, že každé vyhazování bude mít za následek tvrdou práci.

Jak zjistit, kdy mi kůň vyhodí?
Dobrý jezdec cítí každý pohyb svého koně (špatný i ten správný) a přizpůsobuje své těžiště. Někteří koně na okamžik ztuhnou, jiní se vlní anebo kombinují oba způsoby. Také k tomu, aby vyhodili zádí potřebují dát hlavu dolů. Čili, pokud u koně včas zasáhnete, a nedovolíte mu dát dolů hlavu, nemůže vyhodit anebo nevyhodí tak intenzivně. Po pokusu o vyhození je třeba zastavit a opět koni ukázat, že to vede k tvrdé práci (couvání, kruhy). Funguje i natočení hlavy koně do strany.

Pokud se i tak necítíte v sedle vašeho koně bezpečně, vyhledejte pomoc jezdeckého instruktora nebo si zaplaťte jízdu na trenažéru. Dovednosti, které vy a váš kůň spolu nabudete, se vám do budoucna vyplatí, proto je třeba, aby vás kůň vždy respektoval.

Jak poznám, že mě kůň respektuje?
Jednoduše. Neměl by dělat žádný nevyžádaný pohyb, který po něm vy nechcete. Pokud jej uděla, musíte okamžitě zareagovat a přidat mu práci. Tak si snáze zafixuje, že vyhazovat se mu fakt nevyplatí.

Zdroj: https://horseandrider.com