Lehké přikrývky na koně

Tenké přikrývky a bederní přikrývky potřebují hlavně koně chovaní ve stáji. Pokrývky proti mouchám jsou ale užitečné i pro koně na pastvině.

Tenká přikrývka pro každou příležitost
V létě i v zimě prokazuje tenká přikrývka koni i jezdci cennou službu.

lehké deky

V zimě
Zimní přikrývka se těžko pere a trvá velice dlouho, než uschne. Cennou službu tady prokáže tenká bavlněná spodní přikrývka. Položíte ji pod zimní deku takříkajíc jako podšívku. Lehce se pere a brzy je znovu suchá.

Dobrá ochrana proti hmyzu
Na jaře a na podzim je tenká přikrývka velice praktická – citlivého koně ochrání před chladnějšími nočními teplotami.Když koně přepravujete v přívěsu, měli byste na něj bezpodmínečně dát lehkou přikrývku, aby mu cestou netáhlo na hřbet a na bedra. Také když se kůň během soutěže silně zpotí a je unavený, je lehká přikrývka praktická, a to zvlášť pokud jej musíme uvázat ve stínu nebo na větrném místě.

Po ježdění
Když je kůň po ježdění unavený a silně se zpotil, položte přes něj tenkou přikrývku, aby oschnul a přitom se nenachladil. Tradicní bavlněné přikrývky sice lehce nasáknou potem, ale pak zůstávají dlouho vlhké, proto je lepší dát přednost prodyšným přikrývkám z umělých vláken. Jsou lehčí a odvádějí pot pryč od těla.

Přikrývky proti mouchám
Na pastvině (a ve stáji) chrání koně lehká přikrývka také před dotěrným hmyzem. Hustě pletená síťová přikrývka je sice relativně účinná, ale v dnešní době se většinou používají přikrývky a síťky na uši ze speciálních umělých vláken. Tento lehký materiál koně ochrání před hmyzem i před silným slunečním zářením. Koni se díky přikrývce uleví. Taková přikrývka je nezbytným vybavením v péči o koně. Nevyplatí se šetřit.

Bederní přikrývky
Jestliže je váš kůň v zimě ostříhaný, měli byste mu na ježdění jako ochranu před nachlazením nasadit bederní přikrývku.

Mnoho sportovních koní se v zimě stříhá. Když však koně připravíme o huňatou srst a oni pak musejí ven ze svého teplého boxu, jsou před mrazivým vzduchem jen málo chráněni. Především když je lezavá, vlhká zima nebo když máte velice citlivého koně, který snadno prochladne, měli byste koni za začátku a na konci každé hodiny jízdy nasadit bederní přikrývku.

Různá provedení
Na použití venku samozřejmě potřebujete nepromokavou bederní přikrývku, která koně ochrání i za deště, během bouřky i při sněžení.Když jezdíte na jízdárně, hodí se zase přikrývka z fleece. Je velmi lehká, dobře zahřívá a odvádí pot směrem od těla.  Některé bederní přikrývky jsou střiženy tak, že je můžeme nasazovat i snímat ze sedla. Jiné jsou vybaveny podocasníkem, takže musíte koně za jízdy nechat celou dobu přikrytého (nebo sesednout). Pokud se kůň při jízdě zpotil, sundejte mu přikrývku, důkladně ho vytřete do sucha a pak přes něj přehoďte bederní přikrývku.

Untitled-1

Pozor nebezpečí!
Někteří jezdci místo bederní přikrývky používají obyčejnou přikrývku a její přední díl vtěsnají pod sedlo. Toto je výjimečně možné, ale jako dlouhodobé řešení to vhodné není. Pod sedlem se totiž přikrývce snadno nadělají záhyby, které pak koni rychle způsobí otlaky.

HIDALGO TIP!
Ideální je, když kůň může každý den na pastvinu nebo do výběhu. Často ale potom musíte koně před ježděním celé hodiny čistit. Když mu však nasadíte tenkou, dobře padnoucí přikrývku, která mu nesklouzne, ani když se bude válet, máte pak mnohem méně práce. Přikrývku pak stačí nechat oschnout a suché bláto odrolit nebo vyčistit rýžovým kartáčem.