Když se váš kůň náhle začne lekat neexistujících bubáků…

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Autorka Katy Burnová  – v něm odhaluje, co může stát za tím, když se váš kůň začne bezdůvodně chovat divně a plašit se, i když to nikdy předtím nedělal. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Kůň Katy Burnové se začal z ničeho nic plašit v terénu aniž by k tomu měl zjevný důvod, Kate udělala to, co by správný majitel koně udělat měl. V první řadě chtěla vyloučit, že se za tímto chováním neskrývá nějaký zdravotní problém. Nechala proto svému koni zkontrolovat oči veterinářem. A na svém FB profilu se následně podělila o svůj příběh.

Když se váš kůň z ničeho nic začne chovat divně, rozhodně jej netrestejte, dokud si neověříte, že problémem je opravdu jen neposlušnost. Vaším cílem by mělo být vyloučení zdravotních problémů! Zaměřte se na zuby, oči, či jiné místo, kde kůň vykazuje bolestivost, popř. vyměňte sedlo.

Vlevo oko s cystou na corpora nigra. Vpravo zdravé oko se zdravou corpora nigra.

Vlevo oko s cystou na corpora nigra. Vpravo zdravé oko se zdravou corpora nigra.

Moje kobylka Kit se nedávno podrobila operaci oka – měla tam cystu na corpora nigra (fotky na levé straně). Oči zdravého koně jsou jasné, bez jakýchkoliv změn. V koňském oku se nachází zvláštní útvar květákovité podoby (tzv. corpora nigra), rozprostírající se od vrcholu duhovky. Blána okolo oka, stejně jako vnitřní strana víčka, jsou u zdravého zvířete lososově růžové. Corpora nigra působí trošku jako sluneční brýle, ale ve vzácných případech může mít náběh ke tvorbě cyst (Pozn. překladatele – co je cysta).

Právě změny na corpora nigra mohou způsobit divné, nevypočitatelné a potenciálně nebezpečné chování koně. Problém je v tom, že cysta může blokovat většinu zornice, takže způsobí částečnou slepotu a v příliš jasném světle může tzv. vytvářet strašidelné stíny v oku, takže si kůň bude myslet, že na něj něco útočí či ho něco ohrožuje. Právě strach jej pak přiměje k podivnému chování či dokonce zběsilému úprku a házení hlavou, což může být pro jezdce velmi nebezpečné.

Můj starý kůň (fotky napravo) měl mírnou formu cysty Corpora nigra asi před 7 roky a okamžitě se začal chovat divně – plašil se. Měla jsem ho již více než 18 let a vždy byl spolehlivý. Myslela jsem si, že u něho začíná šedý zákal, který se horší, tak jsem mu posvítila do oka a objevila cystu. Poté se podrobil laserové operaci a od té doby je po problému.

Když jsme se Katy zeptali, jak věděla, že s jejím koněm není něco v pořádku, řekla: „Okamžitě jsem věděla, že něco není v pořádku. Můj vždycky spolehlivý parťák byl k smrti vystrašený z i malého ptáčka. Měla jsem ho víc než 18 let, pak se ale začalo dít toto. Čekala jsem, že najdou spíš šedý zákal, ne cystu.“

Kit se začala ve svém boxu ve stodole často vzpínat a frkat vždycky , když jsem vstoupila do boxu, což pro ni bylo velmi netypické. Také se zdála být velmi nervózní, když jsme přecházely ze světlých míst do tmavších a obráceně. Začala se bát i věcí, které měla nad sebou. Bylo to velmi netypické, neboť jsme za sebou měly nespočet hodin her s deštníkem, plachtou a podobnými věcmi. Když mi i majitelka stáje řekla, že vyvádí a je nebezpečná, zašla jsem k ní do boxu a rozhodla jsem se celé věci přijít na kloub. Jasné světlo totiž stahuje zornici, což však má za následek to, že cysta pak blokuje skoro celou zornici, působí částečnou slepotu a stíny pak v oku koně tvoří ony zlé bubáky. U některých koní se to projeví házením hlavou a u jiných to vyústí ve velmi nebezpečné – obranné chování – nicméně existují i koně, kteří mají cysty a nedělají absolutně nic. Existují i určité rozdíly v tom, co je považováno za normální Corpora Nigra, takže pokud jste na pochybách, tak vyhledejte pomoc veterináře.

31sly4

Můj  případ je dokonalou ukázkou toho, že kůň se zničeho nic nezačne chovat divně nebo nebezpečně, obvykle za tím něco vězí. Jako správný majitel tedy vždy jako první zkontrolujte, zda ke změně chování vašeho koně nedošlo kvůli závažným zdravotním komplikacím. Sdílejte článek na Facebooku, pokud se mnou souhlasíte.

Zdroj: https://thehorseaholic.com