Kdy je moc vedro i na vašeho koně?

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Pokud je vám vedro, vašemu koni je ještě větší. Kůň se totiž přehřívá 10x rychleji než člověk! Trvá pouze 17 minut intenzivní práce než se váš kůň v horkém počasí začne přehřívat. Pozor na přílišnou vlhkost! Vlhký vzduch v kombinaci s vysokými teplotami může být nebezpečný, protože urychlí schnutí potu, takže pro vašeho koně bude mnohem obtížnější se ochladit.

Kontrolujte si teplotu + vlhkost:
Sečtěte teplotu a vlhkost vzduchu – toto číslo vám přesně napoví, zda je na práci s vaším koněm příliš horko. Je-li celkový součet 130 i nebo více, hrozí akutní nebezpečí přehřátí vašeho koně.

Například (poznámka překladatele – 80 °F = 26.67 °C):
80°F + 50% vlhkost = 130
Pod 130 - V pořádku! Váš kůň se může dobře vychladnout za předpokladu adekvátní hydratace.
130 – 170 - Pozor! Schopnost vašeho koně vychladnout je pouze částečně funkční.
170 nebo vyšší – Stop! Schopnost vašeho koně vychladnout je vážně omezena. Měly by být použity další postupy ochlazení (větráky, polévání vodou).

Může to být velmi vážné, když se teplota vašeho koně zvýší. V případě dospělých koní se rektální teplota pohybuje v rozmezí 37,2°C až 38,5°C…Dojde-li ke zvýšení teploty nad 39,5 hrozí vyčerpání koně a další komplikace. K přehřátí dochází, pokud teplota koně přesáhne 40°C. Skutečné nebezpečí pro koně je, zvýší-li se jeho teplota nad 41°C.

Koně trpící nadměrným tepelným stresem mohou trpět hypotenzí, kolikou a selháním ledvin.

Pracující svaly koně mohou dosáhnout teploty téměř 110 °F (43.33 °C), což je teplota, při které svalové bílkoviny začínají vařit.

Koně vypotí 15 – 20 litrů za hodinu v chladných / suchých podmínkách a až 30 v horkých / vlhkých podmínkách.

Jen 25 – 30 % potu, který váš kůň vyprodukuje je efektivní při jeho ochlazování, na rozdíl od lidí, které ochlazuje až 50 % jejich potu.

Když počítáme, že během závodů vzroste tepová frekvence koně z klidových 30-40 tepů/minutu vysoko přes stovku, po práci by měla během 20 minut klesnout na 50-60 tepů/min. Nestane-li se tak a neklesne-li ani dechová frekvence do půl hodiny po práci na zhruba 60 dechů za minutu, s největší pravděpodobností došlo k přehřátí koně a je třeba koně aktivně ochladit. Nejprve ho je třeba odvést do stínu, nejlépe pod strom, kde alespoň trochu může proudit vzduch. Dále je třeba koně začít omývat chladnou vodou, ne stříkat nebo lít na záď či hřbet. Nejlepší je začít omývat koníkovi hlavu a krk houbou a vodu ihned setřít stěrkou, dále postříkat vnitřní plochy končetin koně. Chlazení má být postupné a koníka během chlazení můžeme i ve stínu pomalu vodit. Pomocí této metody se sníží teplota o 2 stupně za 10 minut.

Zůstaňte v létě v pohodě