Kamaše

Chrániče

I jednou je moc… Při denní práci se svým koněm byste si tuto větičku měli opravdu vzít k srdci! Dejte si tu námahu a chraňte nohy svého koně, protože když zapomenete jen jednou, bude vaše starost o to větší – :( Mnoho koní si totiž i při lehčí práci opakovaně přivodí drobná zranění na nohou. Často kráčejí tak, že škrtnou nohou o nohu, nebo se zadním kopytem zachytí o přední nohu či kopyto – mohou mít také špatné držení končetin a problém je na světě. V obou případech pomáhají kamaše. Levnější variantou mohou být i bandáže.

Když kůň tzv. „škrtá“

O škrtání hovoříme v případě, že se zvednutá noha při pohybu dotkne nohy, která spočívá na zemi. Mnoho koní škrtá o spěnku. I v případě, že se při tom nijak vážně nezraní, jsou spěnky namáhány tolika údery, že se po čase mohou u koně projevit větší či menší obtíže s kostmi. Chraňte proto nohy svého koně před zraněním vhodnými chrániči, kamašemi či badážemi.

Zachytávání

Když kůň zachytává sám o sebe, naráží špičkou svého zadního kopyta o patku, spěnku, ostruhu nebo podkovu na přední noze. Často je slyšet typický kovový zvuk. Pokud vše zůstane jen u podkovy, neděje se nic hrozného, ale pokud se kůň zachytí v oblasti patky, spěnky nebo šlachy, je malér na světě. Koním, kteří zachytávají, bychom na nohy měli vždy aplikovat skákací zvony a tak je chránit.

Jak zvolit správný druh ochrany?

1. Kamaše (stíhací kamaše či strouhavky)
– chrání oblast holení a spěnkový kloub. Jsou všestranně použitelné a chrání koně před poraněním při volném běhu, v manéži, při skákání nebo v terénu. Jejich tvar je odvozen od toho, zda jsou určeny pro přední nebo zadní nohy.

Existují také speciální kamaše pro ochranu šlach a spěnky, které chrání zejména zadní stranu nohy. Obvykle se navlékají jen na přední nohy. Často se používají v parkurovém skákání jezdci, kteří nechtějí chránit přední stranu nohou svých koní, protože se domnívají, že díky nechráněným nárazům o překážku se jejich kůň naučí dávat větší pozor a věnovat skoku náležitou pozornost.

2. Škrtací návleky
– jsou určeny pouze pro zadní nohy. Chrání spěnku koně před zraněním, když kůň škrtá nohou o nohu.

3. Skákací zvony
– chrání především korunky a kopyta, kde se může kůň lehce zranit např. v terénu, při skákání a ve všech rychlých typech chodů.

4. Bandáže
Bandáže se používají podle potřeby k ochraně, opoře nebo zahřátí končetiny a při léčbě zranění nohou koní.

a) Tréninkové bandáže se vyrábějí z gumy nebo trikotýnu a používají se místo kamaší k ochraně a opoře šlach. Jsou asi 8 – 10 cm široké a připevňují se na vrstvu tylu nebo podobného měkkého materiálu.

b) Stájové bandáže mají za úkol udržovat končetiny v teple, zvláště má-li je kůň pevně obepnuté. Bandáže jsou většinou asi 11 cm široké a většinou se vyrábějí z vlny, ačkoliv dnes jsou k dostání i další varianty, včetně oteplených. Tyto bandáže se také upevňují na vrstvu tylu nebo podobného materiálu a nesmí se příliš utáhnout, aby se neomezil oběh krve. Je-li kůň zraněn na noze, většinou se bandážuje druhá noha podpůrnou bandáží (to znamená tréninkovou bandáží), neboť kůň bude přenášet více váhy na zdravou nohu, dokud se zranění nevyléčí.

c) Samodržící bandáže – používají se k fixaci léčebných obkladů, ale lze je bez problémů využít i jako stájových bandáží.

Bandážování končetiny vyžaduje zručnost a nováčci by se o ně měli pokoušet jen pod dohledem zkušeného znalce.

Jak na bandážování:
2014-02-02_155903

 

Jakou ochranu Váš kůň potřebuje?
Správná ochrana se volí podle práce, kterou na koni požadujete. Ve výběhu, na jízdárně, při skákání ani v terénu se však bez ochrany neobejdete.

Velký výběr!

Většina kamaší je vyrobena z kůže, z plsti či z plastu a je vybavena polstrováním z pěnové gumy nebo ovčí vlny, které tlumí otřesy a zabraňuje otlakům. Výztuže nebo vnější vrstvy materiálů slouží k dodatečné ochraně a propůjčují noze větší stabilitu – zpevňují ji.

Kožené kamaše jsou sice náročné na údržbu, ale pro koně je velmi pohodlná a má dlouhou životnost. Plastové kamaše se naopak udržují velmi lehce, nevydrží ovšem tak dlouho (s výjimkou několika vysoce kvalitních a velmi drahých materiálů). Plsť je levná a hodí se pro práci na jízdárně, rychle ale zvlhne a těžko se udržuje. Suché zipy jsou sice praktické, ale rychle na sebe chytají nečistoty, takže se po určité době opotřebují. Kamaše se suchým zipem se tedy doporučují především na pískovou jízdárnu – v terénu se naopak nejvíce osvědčily přezky. Platí zásadní pravidlo: vyplatí se investovat hned na začátku do vysoce kvalitních kamaší, které Vám i koni budou dlouho sloužit – než každý rok kupovat levné, které brzy odejdou.

Důležité je také, umět kamaše koni správně nasadit.

Existuje levá a pravá kamaše, obdobně jako je levá a pravá bota. Kamaše nasazujeme vždy tak, aby zapínání směřovalo ven a aby se přezka či suchý zip zapínaly zepředu dozadu. Kamaši nasaďte malinko nad požadovanou polohu a pak ji stáhněte na její místo. Uhladíte tím rousy na noze koně. Kamaše nesmí být upevněny tak volně, aby klouzaly, ale ani tak, aby bránily krevnímu oběhu.

HIDALGO TIP:

 Kamaše šlachovky Elite Harry ´s Horse:

 Další chrániče.