Je intimní hygiena u koní opravdu nezbytně nutná?

Zvláště pak majitelům valachů a hřebců bylo vždy připomínáno, že by neměli u svého koně zapomínat na intimní hygienu, protože je důležitá pro jeho zdraví. Nicméně, tato činnost není rozhodně oblíbenou činností majitelů  a navíc ani koním není obzvláště příjemná. Cílem čištění intimních míst bývá snížení jakéhokoli rizika infekce tím, že se odstraní voskový sekret, tzv. smegma, které se shromažďuje v citlivých oblastech genitálií. Ale POZOR! Nedávná studie jasně ukázala, že přehnaně častá intimní hygiena koním ve skutečnosti spíše škodí, protože podporuje růst bakterií a zvýšenou tvorbu sekretu. Tento důkaz pochází z výzkumného projektu provedeného v Delaware Valley College v Pensylvánii.

Studentka Mariah Beaverová zjišťovala účinky intimní hygieny u 19 valachů. Koně byli dále rozděleni do skupin: žádná intimní hygiena, intimní hygiena provedena oplachem vody, intimní hygiena pomocí komerčního produktu (speciálního šampónu pro intimní partie koní). Beaverová odebrala vzorky u všech skupin koní  – před a po provedení intimní hygieny. Kultivovala tyto vzorky ve speciální  laboratoři, takže bakteriální kolonie mohly být lehce spočítány. Celý proces se opakoval vždy 1x za tři týdny.

Zde jsou výsledky její práce:
Vzorky odebrané po provedení intimní hygieny vykázaly podstatně více bakteriálního růstu – a to 10 až 100 krát více než vzorky, které byly odebrány před provedením intimní hygieny u všech skupin koní. Identifikované bakterie sice nepředstavují pro koně přímou hrozbu, ale některé z objevených typů jsou často spojovány s infekcí močových cest u koní.

Koně, kterým byla intimní hygiena provedena komerčními výrobky, měli prokazatelně největší počet bakterií v intimních částech těla. Naopak, ti koně, kterým byla intimní hygiena provedena pouze čistou vodou, vykazovali vůbec nejmenší nárůst škodlivých bakterií z celé skupiny. „Navíc se smegma začalo tvořit již v rámci tří týdnů, což jasně prokazuje, že častá intimní hygiena koním v žádném případě neprospívá – vyvolává totiž odezvu těla zvýšením tvorby a hromadění smegmatu v intimních partiích koní,“ uvedla Beaverová. Odkazuje na to, že po provedení třetí intimní hygieny bylo ve vzorcích více bakterií, než po prvním provedení intimní hygieny.

Stručně řečeno, časté čištění intimních partií připravuje úrodnou půdu pro růst bakterií. Proč tomu tak ale je? Beaverová vysvětluje, že bílkoviny ve smegmatu mají antimikrobiální vlastnosti. Potvrdil to i test v laboratoři, kdy Beaverová izolovala proteiny a následně provedla další testy. „Umístila jsem bílkoviny (odborně proteiny) a bakterie (včetně bakterií izolovaných z intimních míst čištěním) do jednoho roztoku,“ vysvětluje. Proteiny inhibovaly růst bakterií. Zatímco valachům se tedy nemusí provádět intimní čištění pravidelně (jak prokázal výzkum). Velmi důležité je však kontrolovat pochvy chovných klisen a penisy chovných hřebců. Všímat si varovných příznaků probíhající infekce (lézí a otoků). Oteklá předkožka či potíže při močení – naznačují, že u koně něco není v pořádku.  V takových případech je vždy nutné kontaktovat včas veterináře.

Tento článek byl publikován v magazínu Practical Horseman.