Jak správně změřit udidlo

Dalším problémem, s nímž se majitelé koní často potýkají, je výběr správného udidla a jeho rozměr. Při výběru tloušťky udítka se řiďte tím, jakou má kůň anatomii huby, abyste nenapáchali více škody než užitku! Pokud se váš kůň lehce oddává tlaku, je dobré volit méně ostré udítko a i tak budete mít svého koně pod kontrolou. Naopak ostré udítko volte pouze v případě, že je váš kůň tzv. k nezastavení a nepomáhají už žádné jiné prostředky, čili v případě, že byste byli v bezprostředním ohrožení života, kdyby se kůň vymkl kontrole. 

Řešení přinášíme ve třech snadných krocích:

Untitled_1.7

1. Průměr kroužku je spíše estetickou záležitostí, ale někdo si na to potrpí.

2. Délka udidla: měříme vždy vnitřní rozměr, jak je vidět na ilustračním obrázku. Toto je klíčový rozměr!

3. Šířka udidla: rozhodně neplatí, že čím silnější, tím jemnější!

Jak změřit hubu koně:
K měření huby je nejlepší použít kus hadice, na kterou si na vyznačíte půl centimetry a centimetry pomocí pravítka. Naměřenou velikost si pak označíte pomocí barevné pásky, podle které na první pohled vidíte, jakou velikost udidla Váš kůň potřebuje. Pokud naměříte 13,5 cm, tato velikost by měla odpovídat i velikosti udidla. Nicméně, používáte-li různé hračky apod, je větší velikost udidla lepší.

Typy udidel:
Udidla jsou anglická i westernová. Jsou k dispozici v různých materiálech.  Asi nejlevnější (a bohužel i nejméně žádoucí) jsou materiály z poniklovaných kovů. Poniklování se totiž může časem začít odlupovat a odhalující se jádro kovu může poranit hubu koně.

Nerezová ocel je asi jedna z nejlepších voleb, neboť nepodléhá rzi.

Některá udidla mohou mít své části z jiného materiálu jako jsou vulkanizované pryže, tedy gumového povlaku udítek. Celý proces zpékání dělá gumu tvrdší a méně náchylnou se odlupovat.

Gumová udítka jsou také pro hubu koně měkčí a v zimních měsících nejsou tak studená jako nerezová ocel.

Měděná udidla jsou také populární volbou a mohou být do něj vloženy různé válečky apod. Měď může pomoci udržet suchou hubu slintajícím koním, kteří pak mohou lépe reagovat.

Dobrou volbou mohou být udidla vyrobená z High-tech plastů, která jsou měkká a pružná, mohou být dokonce s příchutí jablek a nezkušeným koním může pomoci lépe přijmout udidlo.

 

A pamatujte, než svou nevědomostí ublížit koni, je lepší nechat si poradit!