Jak správně na anglické hackamore?

Stále více jezdců opouští klasické udidlo a  dává přednost ježdění na provazových ohlávkách (tzv. parelkách) nebo anglickému hackamore (neplést s klasickým hackamore tzv. bosalem). S parelkou si víme rady snad všichni, ale spousta lidí stále tápe, jak se vlastně správně upevňuje anglické hackamore.

Nánosník je u anglického hackamore podobný nánosníku uzdečky, čili má být umístěn nad nozdrami, aby nebránil koni v dýchání. Takto umístěný nánosník zajistí, že nižší část hackamore – kovová ramena, jsou výš (nad čelistí koně), jak ukazuje obrázek. Zde se hackamore liší od klasické uzdečky či pelhamu. Klasické udidlo i pelhem jsou navrženy tak, aby působily přímo na čelisti koně, anglické hackamore pracuje s celou hlavou koně bez tlaku na tlamu jako takovou.

Má-li horní část nánosnEnglishHackamoreíku kovovou destičku, zkontrolujte, zda její křivka kopíruje nos koně, což zajistí rovnoměrné šíření tlaku. Když jsou vedlejší ramena v pozici, jak vidíte na obrázku, neměl by podbradní řetízek (řemínek) vyvíjet žádný tlak na spodní čelist koně. Má pouze jemně přiléhat. Otěže nesmí být příliš kráceny a jezdec by měl mít velmi lehkou ruku. Pokud otěže svírají přímou linii od ruky k udidlu, jsou příliš těsné. Normálně by měly viset v oblouku a v žádném případě nesmí být napnuté jak tětiva luku. Chce-li jezdec použít tlak hackamore, stačí přesunout ruku a změnit křivku otěží.

Pamatujte: při napnutých otěžích vyvíjí hackamore ten největší tlak, je proto třeba jej používat s citem a výhradně na koně, který se umí tlaku poddávat. Pokud mu to dělá problém, je dobré naučit ho to nejprve ze země. Čím jsou postranní páky na hackamore delší, tím větší tlak vyvíjejí.  Výrazně dlouhé páky tedy značí velmi ostré hackamore, které však patří do rukou zkušeného jezdce.

Hackamore tedy není vhodné uždění do rukou necitlivého jezdce či na koně, který jde svéhlavě proti tlaku. Mohlo by totiž způsobit více škody než užitku, i když to jezdec se svým koníkem myslí dobře.

Nepodceňujme tedy výcvik ze země a dobře s koníkem procvičujte ustupování a poddávání se tlaku. Jakmile pochopí, co po něm chcete,  pochopí i hackamore.
V naší nabídce máme mnoho druhů anglického hackamore, stačí si pouze vybrat. Nevíte-li si rady, rádi poradíme.

Pokud chcete bezpečí, kvalitu i světovou značku, máme  hackamore Sliester.