Jak „napasovat“ sidepull uzdečku na koně?

Článek od Bucaroo Leather

Před tím, než se vůbec začnete myšlenkou na sidepull zabývat, musíte mít ochotného koně.  To znamená takového, který se poddává tlaku. Pokud jdeme vedle koně a on se ochotně poddává tlaku ohlávky a obrací hlavu tam, kam chcete, je čas vyzkoušet na něm také sidepull uzdečku. Ochotná reakce a poddávání se tlaku je základ, který vytváří důvěru mezi jezdcem a jeho koněm. Počkejte si na znamení od vašeho koně, že už je na tento krok připravený. Co je potřeba učinit, je správně přizpůsobit sidepull uzdečku na hlavě koně tak, aby mohla správně působit.

Je potřeba se ujistit, že nánosník není příliš nízko. To by způsobilo vašemu koni problémy při dýchání neboť by nánosník tlačil na nosní partie, které používá při dýchání a to by jej mohlo iritovat. Pro usazení nánosníku na správné místo, je potřeba chápat činnosti jednotlivých partií na hlavě koně – od nervových zakončení až po svaly. Někteří koně mají úzké nosy, jiní mají široké žuchvy a to vše velmi ovlivňuje pozici nánosníku či podhrdelníku. Nemůžete vzít jednu sidepulku a aplikovat ji na všechny koně. Takhle to zkrátka nefunguje! Ujistěte se, že každý kůň ve stáji má svou vlastní sidepull uzdečku nastavenou tak, aby mu opravdu vyhovovala. Podbradní řemínek zajišťuje, aby sidepull uzdečka neprokluzovala sem a tam a aby lícnice zůstávaly fixovány po stranách, pokud zatáhnete za otěže. Špatné umístění pásku bude rušit koně i jezdce, neboť otěže nebudou schopny předat koni příkaz pomocí tlaku.

Přesné napasování je opravdu individuální záležitostí a záleží na fyzických proporcích hlavy koně.

Jen se ujistěte, že:
1. nánosník netlačí a neomezuje dýchání v oblasti nosní
2. ujistěte se, že pod podbradní řemínek strčíte dva prsty, tento řemínek je bezpochyby nejdůležitějším z celé uzdečky, neboť zajišťuje již zmíněnou stabilitu.
3. Boční pomocný řemínek se musí nacházet přesně pod koňskou tváří. Tento řemínek nemá takový vliv na stabilitu a je tedy jedno, zdali bude volnější. Volnější podbradník umožní koni lepší a volnější pohyb hlavových svalů.

Hlavním a základním požadavkem při správném napasování vašeho sidepullu je zajistit, aby nánosník neležel příliš nízko a umožňoval koni správné dýchání bez toho, aby ho tlačil či dokonce dřel do nosních přepážek (nepleťme si s nozdry). Podbradní řemínek má být volná na dva prsty a řemínky po stranách mají ležet pod lícními kostmi vašeho koně. Při první jízdě na sidepullu věnujte více pozornosti reakcím vašeho koně. To on vám ukáže, zdali jste uzdečku správně nastavili. Kůň vám svými reakcemi dá jasně najevo, zdali jste vše správně upravili či nikoliv. Jakmile bude kůň ochotně a bez trhání hlavou či stavění se proti vaší ruce a tlaku otěží přijímat vaše signály a reagovat na ně, jste připraveni k jízdě na sidepull!
buckaroosidelogoJsme velmi hrdí na spolupráci s Justinem Dunnem, vlastníkem firmy Justin Dunn Mustang Horsemanship. Právě ve spolupráci s ním jsme navrhli sidepull uzdečku vyrobenou z té nejlepší kůže Hearmann Oak Harness (k dispozici je též v černé barvě Black latigo), obě uzdečky jsou kvalitní a hutné, kůže je kvalitně opracovaná a hladká. Justin se s námi podělil o své zkušenosti.

Typická otázka, kterou mi klienti kladou, je: „Měl bych raději používat udidlo nebo sidepull?“ Moje odpověď zní: „Proč chceš udidlo? Myslíš si, že ti pomůže v lepším ovládání koně? Osobně jsem nikdy koni do huby nedal udidlo a žádný z mých koní je nepotřebuje. Naučil jsem je totiž všechny na sidepull a oni ochotně reagují na všechny mé povely. Jezdění je přirozenější a koně jsou od přírody naučení reagovat na tlak. I ve stádě si vedoucí koně vynucují poslušnost ostatních pomocí tlaku (sociálního i fyzického). Proč tedy koni cpát do huby kus studeného a velmi nepříjemného železa. Navíc v zimě má udidlo tendenci zamrzat a působit koni bolest, zvláště při delších cestách nad 10 dní. Se sidepullem tohle odpadá. Je třeba, abychom si uvědomili, že kůň není náš majetek, ale náš partner a podle toho bychom s ním měli i zacházet. S respektem – přesně to nabízí sidepull. Zkusíte ji a nebude nikdy chtít měnit.“

Buckarro Leather Tip: Jak poznat kvalitní kůži?

1. Ošahejte si ji – je kůže jemná a hebká? Pokud je drsná a suchá, asi nebude příliš kvalitní. I když kůže na postroje se může zdát na omak hrubší, i tak by měla být měkká a poddajná.

2. Vůně - Ano, je důležité, aby Vám kůže voněla. Kvalitní kůže má svěží vůni, zatímco nekvalitní kůže mohou být cítit chemicky nebo po čpavku. Podivné pachy jsou prvním náznakem levné a nekvalitní kůže.

3. Barva - Dokonce i barva kůže rozhoduje, i když některé kvalitní kůže mohou být barvené, musí stále mít svěží vůně a být poddajné (body 1. a 2.). Nekvalitní kůže dělá vrásky, když se ohne a barva působí jakoby ani nebyla součástí koženého pruhu. Za černou barvu lze skrýt i nekvalitní kůže, ale citem se dá poznat, jak se to s kůží opravdu má. Nechte se vést smysly.

4. Všímejte si detailů - Zkontrolujte záruční dobu, i stehy (méně než 12 stehů na palec), všechny by měly končit pěkně a upraveně, žádné uzlíky či hrbolky, to je znakem dobrého zpracování a kvalitních doplňků (nití). Hrany kůže bývají opracovávany, leštěny nebo špiní, to se obvykle neděje u barvené kůže. Dívejte se na kožené zboží a všímejte si detailů: např. silných ocelových přezek se zaoblenými hranami, které by se neměly zařezávat do kůže.