Jak efektivněji obvazovat kopyto


Být schopen aplikovat obklad na kopyto je klíčovou součástí dobrého chovu koní, a tak jsme se optali Dr. Stuarta Thorneho na nějaké tipy od odborníků z praxe.

Nejtěžší na obvazování kopyta je, že se většina lidí poměrně často dopouští zásadních chyb. Koně si neuváží a nemají pak volné ruce, aby si při aplikaci obkladu materiál správně přidrželi. Obklad jim padá a oni se pak zoufale snaží jednou rukou udržet cukající nohu pochodujícího koně a zároveň druhou aplikovat obklad.

Sledoval jsem klienty bojující s aplikací obkladu v praxi mnohokrát. Drželi si obklad na místě jednou rukou a tou samou rukou se snažili zároveň aplikovat obvaz a zafixovat ho stříbrnou fixační páskou. Snažili se jednou rukou obmotat stříbrnou pásku po obvodu kopyta i na chodidlo, ale jak se kůň neustále hýbe, páska jim upadne a nalepí se na ní piliny. Když pásku takto upustíte párkrát, ve finále nelepí. A takový obklad je samozřejmě k ničemu, protože sklouzne koni z nohy již při prvním pohybu, takže můžete zase začít znovu.

Tip veterináře z praxe:
Vždy si stříbrnou pásku nastříhejte a křížem krážem nalepte přes sebe do tvaru obdelníku či čtverce tak, aby tento pokryl celé chodidlo kopyta, čímž si ušetříte spoustu práce. Máte tak k dispozici obě ruce a ještě můžete využít země. Při této činnosti nepotřebujete ještě držet kopyto koně ve vzduchu. Až to budete mít hotové, tak jediné, co budete muset udělat, je aplikovat obklad a příplácnout tento předpřipravený obdelník (nebo čtverec) na obvaz kopyta lepivou částí. Je to efektivnější než se snažit bojovat s celou rolí a držet při tom, jak koně, tak i obklad na určeném místě.

Při zvedání nohy koně jděte k němu co nejblíže. Pokud kůň začne kopat a bojuje, je to horší, když jste daleko od něj. Nohu zvedněte tak vysoko, takže si ji můžete opřít o stehno, pak budete mít obě ruce volné. Pokud jste blízko u koně a ten by měl v úmyslu kopnout, musí dostat svou nohu z vaší fixace, takže vás upozorní. V blízkosti vás tak spíše odtlačí než kopne. Stojíte-li daleko, jste víc na ráně.

Obklad si vždy předem připravte (někdy je už dodáván ve standardním tvaru dlouhého pásu), nebo speciální konstrukce, kterou raději používám. U většiny koní jakmile se provalí absces, obklad namočte do vychlazené (ale předem převařené) vody.

Důležité na profesionálním obkladu je také to, že se musíte ujistit, zda aplikujete obklad správnou stranou – většina profi obkladů má totiž pogumovanou část na své vnější straně, která má za úkol izolovat špínu a vlhkost, která by se mohla do kopyta dostat. A zároveň udržuje kopyto v teple, takže dochází ke zrání a léčbě infikovaného místa teplem. Ne každý si však může dovolit profi obklady, protože bývají dosti drahé.

Stačí tedy obyčejná vata namočená v dezinfekčním prostředku (zředit 1:1). Aplikovat vatu na kopyto, obmotat mikrotenovým či jiným sáčkem, příplácnout čtverec z lepící pásky na kopyto (lepící částí do kopyta, obmotat lepící páskou celé kopyto a utvořit jakousi speciální botičku. Toto je třeba několikrát denně vyměňovat (dle síly zánětu).