Jak domací kůň prošel evolucí, aby vydržel teploty -70 stupňů Celsia

Jakutští koně byli nezbytnými pro přežití a vývoj Jakutských lidí. Tito lidé migrovali na východ Sibiře od 13. do 15. století našeho letopočtu, pravděpodobně z Mongolska. Yakutští lidé zde vyvinuli hospodářství, které je zcela téměř odkázané na koně. Ti byli klíčem pro komunikaci a udržování kontaktu obyvatelstva v rámci tohoto nehostinného území, které je o něco větší než Argentina. Koňské maso bylo také velmi důležité pro přežití extrémně chladných zim.

yakutian-horseVýchodní Sibiř a její koně mají velký genom – pocházejí z celkem 27 plemen domácích koní. To vědce přivedlo k předpokladu, že současná populace Jakutských koní pochází cca z období po stěhování lidí do tohoto regionu ve 13. až 15. století.

Takže co to znamená?
To nám jen dokazuje, že se tito Jakutští koně přizpůsobili pro přežití v extrémně chladném podnebí v sibiřském regionu za méně než 800 let. Podle vědců je to také jeden z nejrychlejších příkladů evoluce v řádu savců.

Výsledky studie také ukazují, že koně, na kterých lidé jezdí po celou dobu své historie nejsou nijak příbuzní s dnes již zaniklým divokým koněm, který se v této oblasti vyskytoval. Místo toho se ukázalo, že tito koně jsou v úzkém genetickém vztahu s domácími koňmi z Mongolska. „Víme, že zaniklá populace divokých koní přežila v Jakutsku téměř 5200 let,“ uvádí Ludovic Orlando, jeden z výzkumníků, v tiskové zprávě. „Dříve tito divocí koně žili na poloostrově Tajmir až do Jakutsku, a pravděpodobně i v celém arktickém regionu. V Jakutsku ale zanikli ještě před příchodem lidí a jejich domácích koní. Soudě podle toho, co jsme objevili v jeho genomu, nemá moderní Jakutský kůň zhola nic, co by pocházelo  z těchto vyhynulých divokých koní, čili sám musel projít stupni evoluce, na jejímž konci vydrží bez problémů i extrémně mrazivé teploty -70 stupňů Celsia.“

Výsledky studie byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: www.scienceworldreport.com