Jak krmit koně, kteří jsou tzv. naboso?

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Clare Barfootová, odborník na výživu u společnosti Spiller´s se s námi podělí o rady, jak udržet kopyta nekovaných koní zdravá a v optimální kondici.

Otázka: „Krmení koní chovaných „naboso“. Jsem novým vlastníkem koně, který je tzv. naboso a ráda bych zjistila optimální krmení. Kobylce je 9 let a je to Cob sekce D, byla naboso celý svůj život. Chci se tedy ujistit, že dostává vše, co potřebuje proto, aby její kopyta byla zdravá a pevná. Mohla byste mi tedy poradit, prosím? “

Odpověď: Význam zdravých kopyt je znám celým generacím jezdců, ne nadarmo se říká „bez kopyta není koně“. Problémy s kopyty jsou velmi častým problémem majitelů koní. Velký význam má i dobrá úprava kopyt – nicméně to jde ruku v ruce se správnou výživou, což je při řešení problémů s kopyty často přehlíženo. Právě výživa může hrát důležitou roli v příčině a prevenci mnoha problémů s kopyty, protože růst zdravých kopyt závisí na dobře vyvážené stravě.

Klíčem je vyvážená strava!
Kopytní rohové pouzdro je vysoce pozměněný specializovaný kožní derivát. Podstatou tvrdosti kopytní rohoviny je vláknitý protein keratin, stejná látka, která se nachází v nehtech lidí. Buňky, které obsahují keratin, se postupně mění, zplošťují se, ztrácejí buněčné jádro a jiné organely, až se z nich stávají ploché buňky, v nichž je keratin uložen v matrix z bílkovin obsahujících sirné aminokyseliny a aminokyselinu thyrosin. To, jak bude kopyto tvrdé, závisí na poměru keratinu a této matrix.

Pro růst kvalitního kopyta jsou důležité zejména kvalitní bílkoviny, vitamíny, minerály, tuky a málo cukrů. Všechny tyto prvky musí být proto v krmivu koní přítomny v dostatečném množství a ve správném poměru, jedině tak se utváří silná a pevná kopytní rohovina. To ale znamená, že krmná dávka musí být v absolutní rovnováze. Přidáním velkého množství jedné konkrétní živiny se může rozhodit křehká kopytní rovnováha, což může způsobit větší škodu než užitek.  Například přemíra vitaminu A a selenu může způsobit problémy s kopyty, když se tyto prvky přidávají do krmiva ve zvýšené míře tak, že převyšují ostatní výše uvedené složky krmné dávky.

Dobře krmitelní koně jako je vaše klisna Cob sekce D a koně s velice lehkou práci často získají všechny živiny, které potřebují, z trávy, sena nebo senáže, ale jen toto samozřejmě nestačí, protože i v senu a trávě mohou chybět některé důležité živiny. Co se týče doplňkové stravy, pak je prvním krokem k udržení optimálního zdraví kopyt kvalitní krmivo pro vyrovnávání prvků, které v senu i trávě chybí. Někteří výrobci se na to přímo specializují: dobré krmivo na podporu růstu rohoviny kopyt je např. Pavo Basic Plus (20 kg) či jiné plnohodnotné krmivo ze širokého spektra produktů Spiller´s. Tyto přípravky lze rovněž aplikovat u koní, kteří dostávají méně než doporučenou denní dávku krmných směsí.

>>  Hidalgo Tip:

PAVO Basic Plus (20 kg)

pavo-basic-plus-20kg
5mm granule bez ovsa obsahující základní vitamíny, minerály a stopové prvky pro koně a poníky v lehké zátěži. Tento produkt je ideální k objednávce pro osobní odběr. Při zasílání kurýrní službou může být účtován extra příplatek.

Krmení a doplňky stravy

 

A co krmné doplňky?
Pokud jste přesvědčeni, že aktuální krmení vašeho koně je plně vyvážené a splňuje všechny jeho běžné požadavky, další doplnění krmiva může pomoci při špatné kvalitě kopyt. Biotin je pravděpodobně nejznámější živinou, pokud jde o doplňky pro zdraví kopyta. Tento člen rodiny vitamínů B je klíčovou složkou pro kvalitu kopytní rohoviny. Existuje mnoho vědeckých studií, které tuto skutečnost potvrzují.

Biotin by měl být podáván v dávce přibližně 15 až 20 mg denně u koně do 500 kg koně, a v dávce 3 až 4 mg na 100 kg tělesné hmotnosti. Vápník, fosfor, zinek, MSM, lysin a methionin mohou být rovněž užitečnými přísadami pro zdraví kopyt – proto se dívejte po takových doplňcích, které tyto prvky obsahují.

>>  Hidalgo Tip:

Hoofmaker MSM na kopyta

Hoofbalancer

Biotin Forte

biotin-forte-

Péče o kopyta

 

 

 

Podle Gemmy Redrupové
Zdroj: https://www.horseandhound.co.uk