Jak bezpečně (na)krmit koně ve stádě

Pastva ve stádě uspokojuje nejen fyzické potřeby vašeho koně, ale také blahodárně působí na jeho psychiku. Vy však můžete čelit komplikacím, které představuje krmení koní ve stádě jádrem či jinými doplňky stravy. Jakmile jde totiž o žrádlo, stávají se mnozí koně agresivnějšími. Přinášíme několik zaručených tipů, jak bezpečně (na)krmit koně ve stádě.


1. Podávejte více krmiva než kolik je koní ve stádě. Dvě až tři porce žrádla navíc zajistí, že koně budou moci odbíhat od jedné porce ke druhé a žádný nepřijde zkrátka.

2. Zajistěte mezi porcemi krmiva dostatečnou vzdálenost. Chytré rozmístění krmiva ztlumí agresi mezi jednotlivými členy stáda na minimum.

3. Pokud máte ve stádě problematické jedince, oddělte je od ostatních. Obvykle se ke krmivu vrhají jako první, takže jim krmení naservírujte co nejdále od zbytku stáda. Můžete je krmit na vodítku nebo zahnat do oddělené ohrady. Do stáda je pusťte až po skončení krmení.

4. Snažte se koně do stáda zařazovat podle jejich nutričních potřeb (koně, kteří mají podváhu držte odděleně od koní s nadváhou apod.) Zajistěte pro každou skupinu individuální krmný plán, abyste zajistili každé skupině adekvátní dávky krmiva.

5. V případě malého stáda lze pro zajištění přesné dávky krmiva využít také náhubek na žrádlo. Sejměte jej až poté, co koně skončí s krmením. Ujistěte se, že je prázdný.

Venkovní i vnitřní krmení také značně usnadní nejrůznější stájoví pomocníci.