Ibišek: nepostradatelný pomocník při dýchacích i jiných obtížích

Když se řekne „marshmallow“, všichni si jistě vybavíme cukroví vyrobené ze želatiny, cukru, obilí, sirupu a posypané práškovým cukrem. Anglicky se však Marsh-Mallow jmenuje také rostlina, my ji  známe jako Ibišek. Stejně jako je tomu u jiných rostlin (např. pampeliška) i u ibišku se používají všechny části rostliny – závisí na tom, jakou část těla léčíme. Ibišek je klíčový v mnoha případech.

Kořen ibišku je velmi dobrý při léčení zažívacích potíží, zatímco listy jsou dobré při respiračních či močových problémech. Kořen ibišku může být také použit externě, má totiž uklidňující a zvláčňující léčivé vlastnosti, takže je ideální při aplikaci na lehké popáleniny, drobnější kožní poranění či exém. Obklady můžeme zhotovit  rozdrcením kořene. Lze je s úspěšností použít při léčbě otoků nebo vnějších infekcí.

Kořeny ibišku obsahují velké množství léčivého slizu. Slizem je míněna lepkavá, viskózní míza, při požití absorbuje vodu či jiné kapaliny a tvoří ochrannou vrstvu pro zanícené sliznice. Doporučuje se použít kořen pro koně, kteří trpí žaludečními vředy. Sliz totiž vsákne nejen přebytečnou žaludeční kyselinu a zánětlivé odpadní produkty, které způsobují zvířeti značnou bolest, když jsou v kontaktu se vředy, ale také vytváří ochrannou vrstvu, která vřed pokryje a společně s ním i senzorická nervová vlákna, která přenášejí bolest.

Rostlina není účinná jen při léčbě žaludečních obtíží, ochraně a hojení v celém zažívacím traktu koně. Dá se rovněž velmi dobře aplikovat při zácpě či průjmu – v oblastech zanícené sliznice. Pro koně se zažívacími poruchami je tedy ibišek nezbytný.

Jeho listy obsahují sice mnohem méně zmíněného slizu, ale mají skvělý účinek přes nervový systém. Při jejich trávení totiž dochází k ochraně vzdálených orgánů jako jsou ledviny, plíce a průdušky, protože vylučovací i dýchací systém má primitivní nervové spojení přímo se střevy.

To vysvětluje, proč by měl být ibišek jako bylina vždy upřednostňován při léčbě plic, ledvin a močových cest. V plicích pomáhá vykašlávání a zklidňuje dráždivý kašel. Pomáhá snížovat záněty a bolesti dýchacího traktu. Bylinné směsi pro koně určené pro léčbu dráždivého neprodukčního kašle, nebo pro dýchavičné koně, jejichž dýchací cesty reagují na prach, výtrusy sena nebo špatnou kvalitu ovzduší, by měly vždy obsahovat ibišek, který brání v hromadění hlenu v plicích.

HIDALGO TIP:
8 % kořen ibišku obsahují i Bylinky na dýchací potíže

V močovém systému ibišek uklidňuje a snižuje bolest a zánět, zatímco podporuje hojení poškozené sliznice. Díky tomu jsou jeho listy ideální pro použití při nemocech ledvin, močového měchýře a močových cest (močové kameny nebo infekce – zánět močového měchýře). Právě zde ibišek příznivě účinkuje.

Ibišek: tišící, slizovitý, zvláčňující, diuretikum.

Hilary Self BSC
ředitelka Hilton Herbs

2016-02-20_151540