Hrabaní může znamenat i fyzickou nepohodu

horse-pawing-in-wash-rackZnáte to, slyšíte ze stáje ono známé a rytmické „hrabaní“ pocházející od vašeho koně? Je to stav, kdy kůň bezdůvodně hrabe předním kopytem rytmicky do gumové podložky, pilin nebo podlahy. Pokud toto váš kůň dělá i když není doba krmení, může to být náznak, že se necítí dobře nebo pohodlně, říkají vědci.

Koně zřídka dělají něco, co nemá smysl,“ říká Katherine Houptová, PhD., emeritní profesororka na Cornell University College z katedry veterinární medicíny v New Yorku. „A cílem hrabaní opravdu není, aby byli otravní.“

Spíše se domníváme, že účelem rytmického hrabání může být potřeba zmírnění bolesti. Ve své studii vyšetřila 41 teplokrevníků, koní s tendencí hrabání více než 4 hodiny po cvičení (koně začali po tréninku hrabat více než kdy dříve). Mnozí z nich se také pokusili postavit se zadními končetinami do „díry“, kterou hrabáním vytvořili.

Zadní končetiny v nižší poloze pomáhá rozložení váhy z předních noh, které by mohly být bolestivé – zejména po tréninku,“ dodává.

Ve své studii pozorovala 58 % koní ve věku mezi 3 – 12 lety. Neprokázalo se, že by hrabání mělo souvislost s časem krmení
.Hrabání v době krmení nebo pokud je kůň přivázaný je naučené chování (někdy až zlozvyk), chování, které je odměňováno – obvykle krmením nebo chvíli klidu, kdy po koni není nic požadováno. Nicméně hrabání ve stáji mimo čas krmení se zdá být přirozeným mechanismem, tj. opakujícím se chováním, které by mohlo odrážet úsilí na zmírnění bolesti končetin nebo břicha. Zajímavé je, že k tomuto typu hrabání docházelo nejméně často v neděli odpoledne, tedy v čase klidu, kdy koně nikdo nevyužil.

Hrabaní samo o sobě nezpůsobuje ortopedické problémy,“ řekla vědkyně. Pravidelné hrabání tedy přímo nevyvolává problémy pohybového aparátu. „Nemusíme se tedy snažit odnaučit koně hrabání. Hrabání koni neubližuje, ale mohlo by svědčit o ortopedických problémech, kůň nás hrabáním upozorňuje, že je něco špatně, a my se můžeme pokusit zastavit a odhalit pravou příčinu – třeba vznikající ortopedický problém.“

Zatímco studie byla provedena na teplokrevných koních, kteří jsou využívání k tahu, podobně však může může působit i u jezdeckých koní. Je však třeba dalšího výzkumu, abychom zjistili, jak často koně stojí v otvorech, které vyhrabávají pro úlevu od bolesti.