Helma se mě netýká, nejsem profesionál!

Bylo krásné únorové ráno roku 2008. Sallie Stewardová jela domů, do Washingtonu. Měla v plánu vzít svého čtyřletého andaluského hřebce Escogido XXV na jízdárnu a pak jet s přítelem na večeři. Poslední, nač v té chvíli myslela, byla bezpečnostní helma. “Nač bych proboha potřebovala helmu?” říkávala. “Nejsem přece žádný jezdec FEI a navíc jezdím dobře.”

Slunce nádherně svítilo a koník byl velice přítulný. “Poslední, nač si vzpomínám, je, že “Esco” udělal pár kroků a pak náhle klopýtl,” vypráví Sallie. “Přišlo to bez jediného varování – nic ho nevyplašilo...” Hřebec padl k zemi i se svou jezdkyní. V té chvíli dorazil naštěstí na jízdárnu i její přítel Kowalski. Spatřil, jak se hřebec při pokusu vstát převalil na svou jezdkyni.Ta zůstala bezvládně ležet na zemi. Okamžitě běžel Sallie na pomoc. Měla minimální pulz, ale žila. Kowalski okamžitě volal záchranku. Když lékaři dorazili, měla již Sallie záchvaty, ačkoliv její lebka byla na první pohled v pořádku. Sken mozku však ukázal krvácení a otok levé poloviny mozku. Lékaři měli plné ruce práce a neurologové byli v pohotovosti – nakonec se však krvácení podařilo zastavit koktejlem léků. Po čtyřech dnech strávených v nemocnici, se Sally vrátila domů… Ze svého předchozího života si však pamatovala jen útržky. Nevěděla, kdo je a proč tu je. Ztratila svou identitu…

Bezpečnostní jezdecká helma = prevence úrazu

Helma musí být odolná proti nárazu i roztříštění a upevněná ve třech až čtyřech bodech. Nikdy si nekupujte helmu, která nevyhovuje evropské normě EN 1384 z roku 1996.


Jakou velikost bezpečnostní jezdecké helmy potřebuji?

Je důležité, aby helma dobře a pevně seděla a byla jezdci při nošení příjemná. Neměla by se volně pohybovat na hlavě ani tlačit. Pro zvolení správné velikosti je třeba změřit obvod hlavy (např. krejčovským metrem nebo provázkem, který následně změříte). Označení velikostí helem v návaznosti na obvod hlavy se různí dle výrobce. Proto není možné zde uvést tabulku velikostí. Je třeba se řídit informacemi poskytnutými výrobcem.

obvod hlavy

Podívejte se do naší nabídky a vyberte si bezpečnostní jezdeckou helmu dle vašich představ.