Echinacea – přírodní prostředek k podpoře imunity

K používání echinacei u svých koní jsem se dostala v momentě, kdy jsme absolvovali vleklé a finančně náročné onemocnění jménem laminitis. Několik let jsme víceméně bojovali s tím, co nemoc napáchala. Můj kůň zřejmě sežral  cosi jedovatého, zda to bylo ve výběhu (rostlina) nebo mu to někdo hodil, se dodnes neví. Nicméně následné krevní testy prokázaly silné narušení činnosti jater – otravu! Reakcí na ni byla již zmíněná laminitida. S čím samozřejmě souvisí i to, že jakákoliv změna v systému managementu koně musí být prováděna velmi obezřetně: očkování nebo podávání léků, které zatěžují játra, se u mého koně někdy projeví bolestivým znovu „záchvatem laminitidy“. Ten někdy trvá jen pár dní, jindy týden – člověk to nemůže odhadnout.

Nicméně naučila jsem se praxí, jak postupovat i bez pomoci veterinárního lékaře – stav koně s ním konzultuji po telefonu. Díky nemožnosti léčit koně aplikací klasických léčiv (chemických látek, které mu bohužel nijak nepomáhají, ale spíše přitěžují) jsem musela hledat jinou alternativu léčby. Našla jsem ji v homeopatických a bylinných přípravcích na čistě přírodní bázi bez chemických příměsí, které podporují imunitní systém koně, ale nezatěžují mu játra. Zkrátka musela jsem se naučit, jak na prevenci a posílení organismu koně přirozenou cestou.

Aplikuji nejen echinaceu, ale i spoustu dalších přírodních bylinných produktů a musím říci, že se stav koně velmi zlepšuje. Samozřejmě to není jen má zásluha, ale i zásluha veterinárního lékaře a kováře. Spolupracujeme jako tým, nicméně já jako majitelka (po konzultaci s odborníky) rozhoduji a sestavuji jídelníček pro koně.

První kůň v rekonvalescenci s laminitis, druhý zcela zdravý kůň. Oba mají radost z pohybu a jsou vitálnější než kdy předtím.

Kůň ve vedení (kůň v rekonvalescenci s laminitis), druhý zcela zdravý kůň. Oba mají radost z pohybu a jsou vitálnější než kdy předtím. Fotka z léta 2016.

Proč právě Třapatka nachová – Echinacea Purpurea?

Echinacea

Echinacea

Echinacea je velmi účinná rostlina. Léčivé jsou všechny části rostliny – nať, květ i kořen.Čím dříve při prvních příznacích infekce začnete koni bylinu podávat, tím větší má šanci mu pomoci. Pokud nemoci přímo nezabrání, obvykle zkrátí a zmírní její průběh a také zabrání návratu. Pomáhá i při infekcích močových cest a řadě dalších problémů, jež s imunitou souvisí.

Echinacea nám pomohla i při léčbě infekce horních cest dýchacích u mého koně. Aplikovali jsme i homeopatika a společně jsme infekci porazili – sice to trvalo pár měsíců, než kašel zcela vymizel, ale díky ryze přírodním přípravkům se v průběhu léčení již neobjevil žádný záchvat laminitidy, protože jsme nezatížili játra žádnými chemickými přípravky. Ty má můj veterinář u mého koně zakázané, musí tedy vybírat pouze z dostupných homeopatik. Ačkoliv bývají dražší, určitě se mi to vyplatí.“

Lékárna na zahradě
Třapatku lze bez obtíží pěstovat, je dokonce oblíbenou okrasnou trvalkou. Na zahradě je známější pod synonymem Rudbeckia. Semínka se sejí v březnu. Existuje i mnoho kultivarů, vyšlechtěných k ještě větší okrasnosti. Na zahradě přináší echinacea užitek nejen lidem, ale i včelkám a motýlům, neboť je to hmyzem oblíbená medonosná rostlina. Sami si z ní pak můžete připravit vlastní tinkturu.

Domácí tinkura z echiancey:
100 g jemně nasekaného či nastrouhaného kořene přelijte 500 ml 60% lihu.
Nechejte při pokojové teplotě luhovat minimálně týden, každý den protřepejte.
Místo kořene můžete použít 150 g kvetoucí natě.

Příbuzná jednoletá třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) či Echinacea pallia mají účinky shodné, třapatka úzkolistá je dokonce považována za nejůčinnější a řada preparátů se vyrábí právě z ní.

Echinacea Waldhausen

Echinacea Waldhausen

Echinacea pro koně
Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti infekcím, virům a bakteriím v organismu. Obsahuje několik chemických látek, které hrají velkou roli v léčebných účincích rostliny, mezi ně patří polysacharidy, glykoproteiny, alkamidy, esenciální oleje a flavonoidy. Je schopna aktivovat bílé krvinky, které pohlcují původce infekce přímo v organismu zvířete, a začnou produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Používá se k prevenci a léčbě bakteriálních a virových onemocnění a pro celkové zvýšení obranyschopnosti organismu. Dále je vhodná k léčbě kataru dýchacích cest, chřipky, zánětů dutin, či obyčejného nachlazení, na záněty močového měchýře, mízních uzlin a v neposlední řadě při kožních problémech a hojení ran. Pomáhá pohlcovat volné radikály vzniklé slunečním zářením a tím se velkou měrou podílí na ochraně kůže.

Doporučuje se do stájí, kde je předpoklad šíření virového onemocnění.

Vhodné období pro preventivní podávání třapatky je zejména jaro a podzim, kdy bývá imunitní systém koní oslaben.

Doporučená krmná dávka
25g denně pro koně, 10 – 15 g denně pony a malá plemena, přimíchejte do krmení nebo mashe.

Používám produkt Echinacea Waldhausen a jsem nesmírně spokojena – stav mého koně je stabilizovaný a dalo by se říci, že se hodně zlepšil, když jsme začali přidávat echinaceu do denní krmné dávky. Existuje i echinaceový sirup, který bývá ještě účinnější, ale bohužel můj kůň nemá moc rád tekuté přípravky, takže pro nás je jasnou volbou sušená verze, která mu chutná.

Samozřejmě, že to není jediná bylinka, kterou s úspěchem využíváme, o těch dalších si povíme zase někdy příště.