Dvě věci, kterými byste svého koně krmit neměli

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Autor v něm upozorňuje na dvě složky krmiv pro koně, které však mohou být pro zdraví koně riskantní. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Tato informace vás možná překvapí, neboť mnoho lidí krmí oběma ingrediencemi každý den. Někteří možná ani netuší, že svého koně vystavují zdravotnímu riziku. Jaké negativní vedlejší účinky mohou tyto dvě složky v krmivu na koně mít? Udělejte si chvilku a přečtěte si následující článek.

MELASA

Pelety s melasou

Pelety s melasou

Obvykle by na etiketách výrobců krmiv pro koně mělo povinně stát: „NEKRMTE SVÉHO KONĚ SLADKÝMI KRMIVY„. Proč? Na krabičkách od cigaret podobná varování jsou. Říkají tak kuřákům, že si konzumací cigaret způsobují újmy na zdraví – a ještě za to draze platí. Ale kdo ochrání zdraví vašeho koně? Jedině vy jako odpovědný majitel, který si všímá, zjišťuje, ptá se a nenechá si nabulíkovat používání všechno, co je tzv. komerčně výhodné pro výrobce. Všímejte si tedy, čím a kolik krmíte – je to důležité pro zdraví vašeho koně!  Sladkým krmivem se rozumí např. vše, co obsahuje melasu, která se přidává do levných krmiv nejen kvůli svému vzhledu a vůni, ale také proto, že neskutečně zlepšuje jejich chuť – koně to pak lépe a s chutí konzumují.

Co vám však již nikdo neřekne je fakt, že s vysokým obsahem cukru se u koní zásadně mění žaludeční pH, což může způsobovat vředy, ale krmivo může taktéž přejít do střev jen částečně natrávené, což může vést ke střevní acidóze. Proto je vhodné vyloučit nejen krmiva bohatá na nestrukturální karbohydráty (pozn. red.: cukry), ale i lipidy (pozn. red. tuky) (pod 5 % z krmné dávky), naopak poskytnout krmivo bohaté na bílkoviny a vlákninu. Používejte proto krmivo s nízkým glykemickým indexem. To zabrání zdravotním problémům. Velké množství sladkého krmiva (sacharidů) v krmné dávce způsobí problémy, neboť tenké střevo je nestihne enzymaticky zpracovat.Produkty rapidní bakteriální fermentace v kolonu – těkavé mastné kyseliny a kyselina mléčná – snižují pH v kolonu, vzniká střevní acidóza (pozn. překyselení), která poškozuje střevní mukózu (poz. Sliznice (mukóza) je vnitřní výstelka trávicí trubice), a zvyšuje tak propustnost střevní stěny pro větší molekuly a toxiny z těl mrtvých bakterií, které hromadně hynou, když tato lákavá (sladká) potrava dojde. Kromě závažných následků ve formě už zmíněné koliky nebo schvácení kopyt vznikají následkem střevní acidózy také poruchy chování – stereotypní zlozvyky jako například okus dřeva nebo problémy s příjmem krmiva: nechutenství, anorexie.

SÓJA

Sojové boby

Sojové boby

Proč se v krmivu koní vyskytuje sója? Sója je totiž levná forma proteinu. Je vysoce estrogenní, proto by neměla být nikdy zkrmována u koní, kteří trpí jakýmkoliv typem metabolické poruchy, jako je hypotyreóza, inzulínová rezistence a Cushingův syndrom.  Až 99,9 % procent sóji je geneticky modifikovano (tzv. roundup).Tento celosvětově nejpoužívanější herbicid přitom může vést k systémové toxicitě a být jedním z důležitých rizikových faktorů vývoje mnoha chronických onemocnění. Základní účinnou látkou Roundupu je i glyfosát, který se v rostlinách ukládá a kterého není možné se zbavit omytím plodů. Zbytky Roundupu se proto běžně nachází v našem životním prostředí. Glyfosát u koní způsobuje tzv. zvýšenou propustnost střeva (leaky gut syndrome). Tato zvýšená propustnost střeva se může projevit alergiemi, kolikami, průjmy a jinými závažnými střevními onemocněními.

Kontrolujte tedy velmi pečlivě, čím vlastně krmíte. Koně to udělat nemohou.

Podle veterinárního lékaře Dr. DePaolo

Zdroj: https://depaoloequineconcepts.wordpress.com