Dlouhé jízdy, zpocené sedlové dečky a koncentrovaný trénink

Když jsem začal pracovat s problémovými koňmi pod vedením australského odborníka na tuto problematiku – Gordona McKinlaye, řekl mi, že jsou tři věci, které tvoří dobré koně: dlouhé jízdy, zpocené podsedlové dečky a koncentrovaný trénink. Tyto tři věci ve správných dávkách vytvoří dobrého koně pro každou disciplínu.

Dlouhé jízdy
Nemůžete očekávat, že budete mít super koně, když ho berete ven na 20 minut denně. Musíte mu dát do nohou kilometry. Jednou či dvakrát týdně ho vezměte na 2 až 3 hodiny ven a jeďte krajinou. Nejlepší jsou lesy, polní cesty a pastviny či horské stezky. Malá plocha koně mentálně i psychicky vysiluje. Dejte tedy svému koni dlouhou jízdu, polní cesty nebo pastviny a to i kdybyste ho na místo měli dovést přepravníkem.

Během jízdy krajinou se snažte trénovat jeho obratnost a poddajnost a přijeďte do stáje s propocenou sedlovou dečkou. Všechny jízdy venku jsou k ničemu, dokud od koně nežádáte odpovědnost, disciplínu a poddávání se tlaku.

Mokré podsedlové dečky
Mnozí koně se nudí a nemají co na práci. Nejezděte hodinu pouze krokem – rozpohybujte ho! Dejte mu práci. Já se svými koňmi cválám 10 i 20 minut každý den a vždycky se vracíme zpocení. A musím říci, že to prospívá mně i koni, protože „zaměstnaný kůň je dobrý kůň“. Ještě jsem neviděl, že by unavený kůň způsoboval někomu problémy. Zato jsem viděl spousty nezaměstnaných a znuděných koní, kteří se svými jezdci cvičí neustále. Mnoho lidí se mě ptá, jak přiměju své koně, aby cválali tak pomalým a uvolněným cvalem. A tady je mé tajemství: cválám, cválám a pak znovu cválám. Cválám s nimi tak moc, že se naučí šetřit si svou energii a cválat s rozvahou a pomalu.

Mnoho dostihových koní má zpocené podsedlové dečky. Když se vrací zpět z dráhy, mají dečky mokré a pokryté bílou pěnou. Nicméně dostihoví koně patří k těm nejenergičtějším koním světa, protože nemají žádné jízdy krajinou či koncentrovaný trénink, kterým by se rozvíjely jejich smysly. Všechna jejich předtréninková práce je cválat po dráze 10 – 15 či 20 minut v opravdu rychlém tempu. A pak jdou na trať, běží jednu míli či více, ale po dostihu jsou umístěni zpět do stáje. Takže si buďte jistí, že mokrá podsedlová dečka sama vám k tomu, jak získat poslušného a kamarádského koně, nepomůže.

Koncentrovaný trénink
Na druhé straně, sportovní koně mají hodně koncentrovaného tréninku. Koncentrovaný trénink obsahuje ohýbání se a práci na jízdárně, přičemž je třeba koně naučit, jak se správně poddat tlaku i váze jezdce, vyklenout hřbet a využívat maximálně svých chodů, otáčet se, zastavovat a couvat. Parkuroví, drezurní i westernoví koně dostávají podobný typ tréninku. Po celý čas pracují na jízdárně a dostávají řádně zabrat, takže u nich je samozřejmostí propocená sedlová dečka. Jenže problém s koňmi, kteří dostávají pouze koncentrovaný trénink, je, že když se dostanou ven do krajiny, jsou problematičtí, protože reagují na všechny podměty, které se v aréně nevyskytují. Znám mnoho koní, kteří vyhráli tisíce dolarů, ale jakmile jste je vzali ven z jejich prostředí, prostě se zbláznili, protože zkrátka reagovali na cizí prostředí.

Je to velice běžné, že se trénovaný kůň chová v aréně profesionálně, protože je to ostatně od něho při každodenním tréninku vyžadováno. Jenže takový kůň nenávidí svoji práci. Proč? Protože vidí stejné čtyři stěny každý den. Žádné osvěžení. Stále stejný stereotyp.

A naopak, je spousta dobrých westernových koní, kteří mají v nohách tisíce mil a jejich dečky jsou denně propocené, ale nemají žádný trénink. Tito koně jsou velmi těžko ovladatelní, tuzí a brání se jakémukoliv typu tlaku, protože zkrátka nikdo neměl čas s nimi něco takového trénovat. Jsou složití na ovládání a často visí na udidle.

treninkove jizdy

Vyrovnané dávky
Abyste měli v koni správného parťáka, je třeba výše uvedené pricipy přesně dávkovat. Není zkrátka dobré, aby převažovala jen jedna nebo dvě části. Např. závodní koně mají vždy propocené dečky, ale chybí jim jízdy v terénu a koncentrovaný trénink. Viděl jsem ale i westernové koně, kteří ujeli několik set mil, ale neměli propocenou sedlové dečku, protože prostě šli svým loudavým tempem. Viděl jsem také spoustu sportovních koní, kteří měli propocené dečky a koncentrovaný trénink, ale nikdy nebyli venku z jízdárny.

Dejte svému koni dlouhé jízdy a pracujte s ním déle než jen pár minut denně. Osobně jezdím své koně 45 minut až hodinu šest dní v týdnu. Když jedete ven, buďte aktivní a učte ho, jak se poddávat tlaku, vymýšlejte různé překážky a nuťte ho být aktivní, čímž přidáte složku aktivního tréninku. Stále od něj něco chtějte, zastavte ho, otočte ho, nacválejte, ohýbejte ho kolem stromů apod. A ujistěte se, že až se vrátíte do stáje, bude mít propocenou sedlovou dečku.

Pokud svému koni dáte rovnoměrné dávky těchto tří ingrediencí, garantuji vám, že budete mít koně, který bude reagovat na vaše pobídky ochotně a udělá vše, co budete chtít, aniž byste se s ním museli prát.

Podle Clintona Andersona přeložila Inéz Chehaibiová