Čtyři jednoduchá pravidla pro prevenci zimních kolik

Přeložili jsme zajímavý článek –  zamyšlení nad problémy s trávícím systémem u koní.

Když se ochladí, bývají časté některé typy koliky. Ale tato čtyři opatření  pomáhají vašeho koně ochránit.  Kolika sice může vašeho koně postihnout kdykoliv v roce, ale v zimě bývá tento  problém častější. To proto, že existují určité druhy koliky, které se více  vyskytují v zimě a méně v průběhu dalších období roku. Veterinář, který je zavolán  ke koni s příznaky kolikových bolestí v zimním období pravděpodobně bude očekávat,  že scénář bude jiný než když jej ke koni povolají v červnu.

Koliky totiž nejvíce souvisejí s chladnými měsíci a bývají většinou důsledkem  ucpání střeva. Když se střevo přestane účinně pohybovat, může se jeho obsah  nahromadit a vytvořit ve střevě tzv. „špunt“. Obsah střeva a vznikající plyn pak nemá kudy procházet díky zablokování, což způsobuje roztahování střeva a související bolesti.

Tyto špunty se často vyskytují v oblasti nazvané „pánevní flexura“, v oblasti tlustého střeva, ale mohou se samozřejmě vyskytnout i na jiných místech. Naštěstí jsou špunty typicky snadno diagnostikovatelné – mnoho může být potvrzeno  během rektální palpace – a léčba je často přímočará. Dávka léků proti bolesti,  případně sedativum, spolu s hydratací obvykle přináší pozitivní výsledky. V závažnějších případech může být nutné koně hospitalizovat, aby mohly být podány  intravenózní tekutiny, ale i tito koně mají tendenci rychle se zotavit. Samozřejmě je pro všechny jednodušší prevence.

V tomto duchu se chci podělit o čtyři rady pro úspěšný management, které budou nejvíce přispívat k ochraně vašeho koně před zimní kolikou, nebo přinejmenším tím,  že ji rozpoznáte brzy, včasné stádium se totiž i lépe léčí. Nejsou to sice věci, které byste již někdy předtím neslyšeli, ale vyplatí se osvěžit si paměť.

1. Udržujte koně dobře hydratovaného. 

Jakákoli diskuse o zimní kolice začíná hydratací. Špunty ve střevech se s největší pravděpodobností tvoří díky suchému krmivu – koně také z mnoha důvodů mají v zimě tendenci pít méně (hlavně díky studené vodě, která působí jako kopanec do žaludku). Jakkoli se to může zdát divné, zmrzlá nebo příliš studená voda je nejčastějším důvodem, proč se v zimě setkáváme s dehydratovanými koňmi.

Kbelík na vodu může zmrznout během šesti až dvanácti hodin, takže pokud jste ho naplnili večer, může váš kůň velmi dobře strávit nějakou část noci bez vody. Pokud naplníte nádobu ráno, může voda znovu zmrznout odpoledne. Kůň potřebuje v zimě hodně pít a to může být obtížné, pokud má omezený přístup k vodě.

Takže vaše první linie obrany proti zimní kolice je zajistit, aby váš vodní zdroj pro koně nikdy nezamrzal. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Existují různé produkty – od izolovaných kbelíků až po ohřívače nádrží, které  pomáhají udržet vodu nezamrzlou. Mějte však na paměti, že pokud některá elektrická  součástka tohoto výrobku bude vadná, může se stát, že kůň dostane ránu pokaždé,  když se napije. Takže kontrolujte pravidelně, aby k tomu nedošlo. Jinak si zaděláváte na pořádný malér. Pokud kůň odmítá pít z napajedla nebo žlabu vybaveného topným tělesem, nabídněte mu vlažnou vodu z kbelíku. Pokud ji vypije, může být s ohřevem  vody v napajedle něco špatně.

Druhý důvod, proč se koně mohou v zimě dehydratovat, má co do činění s teplotou vody. Studie porovnávala, kolik koní pije téměř mrznoucí vodu ve srovnání s vlažnou vodou. Vědci zjistili, že studovaní koně vypili o 41 % více vody, když jim nabízeli vlažnou vodu. Zdá se tedy navzdory všem mýtům, které mezi majiteli koní  kolují, že koně raději pijí vlažnou vodu, když je venku zima. Málokdo z nás má ve stodole luxus teplé tekoucí vody, ale ohřívač vody může také posloužit. Naplnění nádoby teplejší vodou má další přínos pro zpomalení procesu mrazu. V ideálním případě je dobré mají-li koně přístup k vodě po celý den, nejdůležitější je však zajistit ho po tři hodiny po krmení.

Další strategií pro zavodnění koně v zimě je krmení tzv. mashe (s tradiční kašovitou základnou). Mylná představa, že otruby brání kolice, je zastaralá a přežitá – je to voda, kterou mash obsahuje. Právě ta udržuje koně hydratovaného, což je velmi užitečné. Stačí přidat trochu vlažné vody do pravidelného krmení vašeho koně, abyste získali kaši a tu podávejte hned. Většina koní miluje mash. Můžete také přidat čajovou lžičku soli, abyste povzbudili koně k pití, stejně jako my více pijeme po sáčku slaných chipsů.

2. Zajistěte tolik pohybu, kolik je jen možné.

Je dobře známo, že u koně, který je po většinu dne držen v boxu, je mnohem pravděpodobnější, že bude mít koliku než ten, který chodí do výběhu. Zimní výběhy zajistí pohyb koně. Nejenže je fyzická aktivita prospěšná, ​​ale kontinuální pohyb je to, proč byl kůň stvořen. Proto usilujme o časté, ale menší porce krmiva, které simulují přirozené a zdravé způsoby stravování koně.

Koně v omezeném prostoru boxu jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku koliky. Nedávná britská studie ukázala, jak výrazně se zpomaluje pohyb střev u koně během prvních pěti dnů po přestěhování z pastviny do boxu. V kombinaci s menším množstvím vody ve stravě při přechodu z pastviny na suché krmivo se rapidně zvyšuje riziko vzniku koliky.

Nejlepší způsob, jak zmírnit toto riziko, je nechat koně co nejvíce v zimním výběhu. Kůň s dobrou zimní srstí nebo vhodnou přikrývkou může pohodlně žít i v pro nás nemyslitelných teplotách. V přístřešku nebo dokonce v hustém porostu stromů najde vhodný úkryt proti sněhu a větru.

Pokud v průběhu zimy nepracuje na plno, udržujte svého koně venku co nejvíce hodin. Je také užitečné nastavit to v zimním výběhu způsobem, který povzbuzuje koně, aby chodil co nejvíce, jak to dělá na jaře nebo v létě – rozložit seno na kupky a dát koryto vody daleko od sena, takže se bude muset pohybovat. Pokud zimní výběh není možný nebo je pouze omezený (malý) – nevěšte hlavu, existují totiž i další způsoby, jak vašeho koně udržet v pohybu. Několik hodin svobody ve vnitřní hale je lepší než celý den v boxe. Procházka také není špatná věc a uděláte i něco pro své zdraví.

3. Krmte spoustu kvalitní vlákniny.

Když pastvina v zimě umírá, nahrazujeme trávu senem – to je základ krmiva pro koně. Kůň na pastvě tráví trávu bohatou na vodu, což je ideální prostředek pro prevenci koliky. V zimě však konzumuje více suchého sena, proto se při nedostatečné hydrataci – může u koně vyskytnout kolika. Nejenže krmivo s vyšším obsahem sušiny může lépe vytvořit střevní blokádu, ale střevo se v době strávené čekáním na seno, které se podává dvakrát denně, zpomalí.

Důležitost objemného krmiva v zimě: Koně v chladném počasí spalují více kalorií, aby se udrželi v teple a v některých případech mohou začít hubnout. Přirozenou reakcí majitele je zvýšení krmné dávky koně, aby zabránil úbytku hmotnosti. Ale přidání koncentrátů do krmné dávky je chybou. Nejen, že chybí dost vlákniny, ale koncentráty mohou vést ke vzniku plynové koliky, kvůli tzv. vysokokalorickým krmným fermentům ve střevě.

Nejlepší způsoby krmení v zimním období zahrnují časté podávání sena. Použití tzv. „slow feederů“ zajistěte, aby seno bylo k dispozici 24 hodin. Pokud váš kůň hubne, i když má již dost sena a nemá žádné zdravotní problémy, konzultujte s veterinářem nejlepší způsob, jak přidat do stravy více kalorií. Spíše než zdvojnásobení jádra pomůže přechod na seno s vyšší energetickou hodnotou. Nezapomínejte vždy přecházet na nové krmivo pomalu.

4. Buďte opatrní, když se mění počasí.

Když vidím, že přichází chladná fronta, což obvykle způsobuje dramatickou změnu počasí, připravuji se jako veterinář na to, že mi budou klienti volat kvůli kolice. Nicméně studie, které se snaží přesvědčivě spojit změnu klimatu s kolikou, nalezly určitou korelaci. Nemůžeme  tedy zcela 100 % říci, že změny počasí pokaždé způsobují koliku, ale je to fenomén, který je v praxi dostatečně pozorovatelný, abychom jej vzali v úvahu, když přemýšlíme o zimních kolikách.

S ohledem na tuto skutečnost  dávejte tedy pozor i na prognózu zimního počasí a buďte obezřetní, když dojde k náhlé změně počasí. Pokud se při změně počasí zvyšuje riziko vzniku koliky, nenechte se zaskočit. To znamená zajistit, aby váš kůň měl vodu, krmivo a nějaký prostor, kde by se mohl pohybovat. Také se snažte zabránit změnám v jeho rutině a managementu, když se změní počasí. Když přijde bouře, pravidelně kontrolujte své koně a pečlivě sledujte, zda nemají příznaky koliky. Při kolice v zimě nemusí být kůň zvlášť zpocený, ale dávejte pozor na neklid, suché výkaly, nepravidelné vyměšování a samozřejmě pokud se kůň ohlíží po svém břiše – okamžitě volejte veterináře.

Tento článek se poprvé objevil ve vydání EQUUS # 447/2014.

https://equusmagazine.com