Co vlastně způsobuje „vydrbávání“ ohonu či hřívy?

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Vydrbávání ohonu či hřívy u koně může být pro majitele frustrující problém. Někdy bývá příčina zjevná, jindy nikoliv. Někdy už samo o sobě tření ohonu při drbání koně vede k dalšímu podráždění a svědění kůže, což vyvolá další nutnost drbání. Takže kůň se drbe a drbe a Vy už začínáte být zoufalí? Uvedeme si tedy několik potenciálních příčin „drbání“ ohonu či hřívy a poradíme vám, jak vydrbávání ohonu či hřívy zastavit. Někdy je dobré, abyste spolupracovali s veterinářem. Hlavní je však zjistit přesnou příčinu a následně ji odstranit.

Hmyz
Zvláště pak písečné mušky a muchničky bývají nejčastější příčinou vydrbávání ohonu či hřívy u koní.Tento malý hmyz je aktivní při svítání a za soumraku v jarních a letních měsících v mnoha oblastech. Někteří koně jsou extrémně citliví na jejich kousnutí. Výsledkem bývá alergická reakce, která postihuje více částí těla a je provázena intenzivním svěděním kůže.

Co dělat: Pokud je to možné, nechte svého koně ve stáji během doby, kdy jsou muchničky a mušky nejaktivnější (za úsvitu a za soumraku). Tento hmyz totiž velmi nerad vlétává do budov a stájí, ale pro jistotu lze použít i odpuzující bylinné repelenty.

Pokud nemůžete koně zavřít a musí být venku, je dobré použít nedráždivé repelenty odolné proti otěru a vodě. Váš veterinář může koni také předepsat kortikosteroidy nebo antihistaminika, která pomáhají při svědění kůže, dokud se nezahojí otevřené rány (oděrky). (Poznámka: Drbání ohonu či hřívy může způsobit i další hmyz jako jsou klíšťata, roztoči a všenky, nicméně tyto případy jsou méně časté. I zde je třeba postupovat dle pokynů veterináře.)

HIDALGO TIP
>>
BIO Šampon 450 ml

bio-sampon-450-ml

Parazité – zvláště pak Roupi
Dospívající samičky červů se plazí z konečníku koně a kladou vajíčka kolem konečníku koně, což způsobuje intenzivní svědění. Vajíčka jsou těžko vidět pouhým okem. Ačkoli bývají častou příčinou drbání ohonu u koní, pravidelné odčervení by mělo tuto příčinu zcela eliminovat.

Co dělat: Důkladně odčervnit všechny koně v areálu odčervovací pastou, která je alespoň na 90% účinná proti roupům. Prohlédněte a vyčistěte koním konečníky a dekontaminujte vodu, abyste odstranili i již nakladená vajíčka.

Nečistoty, pot a suchá kůže / Přípravky pro péči o srst
Vydrbávání ohonu či hřívy může být rovněž vyvoláno pocením pod ohonem či hřívou, nebo v rozkroku a v místě štěrbiny mezi zadníma nohama. Drsné čištění nebo repelenty nešetrné k pokožce ji mohou v těchto jemných oblastech vysušovat, což může způsobit podráždění kůže, které vede následně k vydrbávání ohonu či hřívy. Odřené nebo popálené místo od podocasníku může také způsobit svědění v oblasti pod ocasem.

Co dělat: Udržujte vždy okolí konečníku, hřívy a mezi nohama koně čisté a dobře opláchnuté. Minimalizujte dráždivé látky jako jsou drsné čisticí prostředky nebo chemické šampony. Upřednostňujte přípravky s prospěšnými, hojivými a zvlhčujícími přísadami jako je aloe vera. Na podrážděné oblasti kůže aplikujte uklidňující masti nebo krémy, abyste podpořili hojení. Také poskytněte koni ochranu proti UV záření, i to je totiž důležité pro regeneraci odřené pokožky v inkriminovaných oblastech.

HIDALGO TIP
>> Přípravek proti svědění a lupům LEOVET 500ml

pripravek-proti-svedeni-a-lupum-leovet-500ml

Další alergie 
Vedle reakcí na hmyz může být vydrbávání ohonu a hřívy v ojedinělých případech také výsledkem alergické reakce na něco v prostředí koně (např.prach z podestýlky) nebo na druh krmiva (vojtěška, pšenice, oves, otruby nebo různé přísady mohou obsahovat alergeny).

Co dělat: Zde je každá rada drahá. Odstraňte prašnou podestýlku z boxu, i případné alergeny ze stravy koně anebo z prostředí vašeho koně v maximální možné míře. Při kontaktní dermatitidě může váš veterinář předepsat kortikosteroidy nebo antihistaminika, aby se vašemu koni ulevilo. Sledujte, zda se příznaky mírní. Pokud máte podezření na potravinovou alergii, oslovte odborníka na výživu koní.

(Zlo)Zvyk
Pokud primární příčina vydrbávání ohonu v průběhu času přetrvává a neřeší se, může se takovéto chování u koně stát (zlo)zvykem. To platí zejména pro koně, kteří nemají koňskou společnost.

Co dělat: Udržujte koně v čistotě. Dopřejte mu dostatek koňských kamarádů – díky nim na své chování v průběhu času „zapomene“. Zabezpečte jeho společenské potřeby – ideálně společná pastva s koňskými přáteli pomůže eliminovat tetno (zlo)zvyk nadobro.

Zdroj: https://horseandrider.com