Odchyt koní aneb budování vzájemné důvěry

Úspěšné chytání koní nemá absolutně nic společného s koňským stádem, respektem či dominanci. Každý si musí uvědomit, že to není žádná soutěž kdo z koho. Už v momentě, když jdeme do ohrady koně chytat, nám tento jasně ukazuje, jak velkou důvěru k nám má.

Koně nevědí nic o výhře či prohře. Někteří koně se naučí utéct, když vidí někoho přicházet k výběhu je chytit. Toto chování se spustí, když je kůň nervózní a nemá důvěru v lidi. Kůň nedůvěru projevuje útěkem či tím, že se vzdálí o pár kroků, aby měl člověka v „bezpečné“ vzdálenosti. Kůň najde úlevu když uteče nebo poodstoupí od člověka.

neil-catchJediný způsob, jak překonat toto chování, je budovat v koni důvěru. Musíte jít a ukazovat koni, jak je to snadné a příjemné být s vámi.

V otevřeném a velkém výběhu kůň má tu výhodu, že je schopen se od vás vzdálit, kdykoliv se mu zlíbí. A pokud je vášeho koně těžké chytit, už jste si asi pravděpodobně všimli, že běhá mnohem rychleji než vy. Obvykle je to problém koní, kteří s vámi nejsou od malička, nově zakoupených koní či koní, kterým člověk neudělal nic dobrého.

Nenechte se ale tímto problémem frustrovat, i když se kůň nedá chytit.  A nikdy, nikdy ho nepronásledujte a už vůbec se na něj nezlobte. Jednoduše ho nechte v malém výběhu, kde máte výhodu právě vy.

Udělejte si kbelík krmiva a jděte koni třít hlavu a krk během doby, kdy bude krmení konzumovat. Možná ho budete muset nechat v menším výběhu i několik týdnů. S opakováním tohoto rituálu se každý kůň rychle naučí, že být s vámi má pro něj výhody.

Mnohokrát jsem již slyšel, že nemám koně rozmazlovat jídlem, zvláště když ho chci chytit. Prý ho tím jen rozmazlím, ale moc si nepomůžu. S tímto tvrzením hluboce nesouhlasím.Koně, kteří se nechají chytit na žrádlo nejsou rozmazlení, ani zkažení. Jsou vyrovnaní, vyleraxovaní a rádi k vám přijdou, protože k vám mají důvěřu. Podmíněný rexlex funguje, čili zpočátku je to možná kvůli krmivu, proč přijdou, ale postupem času kbelík zcela odbourám, a koně ke mně přicházejí i tak. Protože vědí, že je budu drbat, což je jim také velice příjemné.

Další věc, kterou mi lidé často říkají, že jejich kůň nemá rád doteky na hlavě. To jednoduše znamená, že kůň je stále nervózní a má strach, není si tak ještě zcela jist lidmi. Každý kůň se postupně naučí snášet dotyky na jeho hlavě, krku i kolem uší. Je jen na nás, abychom to koně začali učit. Potřebuje jen trpělivost.

Jízda na koni a péče o koně je především o budování vzájemné důvěry. Ať už jde o chytání koně či vodění hříběte, vždy platí obecně to, že každý kůň musí být uvolněný a věřit vám, než se může začít bezproblémově učit. Bez důvěry a pohody koně opravdu není možné vůbec nic.

Pokud některou z věcí, které k tomuto tréninku potřebujete, nemáte, Hidalgo je tu pro vás!

>> PAMLSKY

>> KÝBLE A MISKY

>> OHLÁVKY a VODÍTKA
neil-davies3O autorovi:
Neil Davies začal koně trénovat jako profesionál od roku 1977. Přes 15 let  pracuje s mladými koňmi i s problematickými koňmi, kterým lidé nerozumí a u kterých podtrhli svým neuváženým jednáním důvěru.