Bota a ponožka jsou pár – stejně jako sedlo a sedlová podložka (dečka)

Klíčem komfortu koně je správně napasované sedlo, stejně jako nám dobře padnoucí boty umožňují chodit či běhat pohodlně, tak padnoucí sedlo neomezuje koně v pohybu a neodírá ho. S nepohodlnými botami (a nezáleží na tom, co budete nosit ponožky) vás nohy budou bolet a budete mít odřené paty či puchýře. Analogicky tedy stejně jako dobré ponožky doplňují padnoucí boty, tak sedlová podložka může doplnit a posílit funkci správně padnoucího sedla. V některých případech dokonce správná podložka pod sedlo může kompenzovat drobné nedostatky sedla. Žádné sedlo by se tedy nemělo používat bez sedlové podložky (westernové, ani anglické či jiné). Výjimku tvoří pouze sedlové podložky (tzv. jezdecké pady) uzpůsobené k jízdě na koni bez sedla. Používat sedlo bez dečky se nedoporučuje.

Hodně z toho, co v současnosti víme o sedlových podložkách lze připsat výzkumu doktora Joyce Harmana a doktora Michaela Colliera ze Státní univerzity v Oklahomě. V roce 1990 tito výzkumníci začali blíže studovat sedlové podložky a jejich materiály a přišli s překvapivými výsledky.

Trocha historie nikomu neuškodí

Sedlové dečky dob dávno minulých byly v podstatě látkové vaky vycpané přírodními materiály (len, piliny, seno nebo vlasy).  Obvykle to bývalo sedlo i podložka v jednom. Snímek vpravo ukazuje sedlo z kůže, skleněných korálků, třásní a vlny, plněné buvolí srstí. Lano nebo proužky z kůže pak zajišťovaly sedlo na hřbetě koně. Nástup industrializace změnil výrobní postupy. Přírodní materiály převládal zejména v první polovině 20. století. V roce 1960 se objevily syntetické tkaniny. Výrobci koňských produktů velmi brzy včlenili tyto materiály do výroby. Materiály typu neopren a polyuretanové pěny, syntetická plsť a gel jsou dnes poměrně běžné. Kromě toho syntetické materiály umožnily pestrost barev, různorodost tvarů i vzorů a provedení. Sedlové dečky se vyprofilovaly dle tvarů sedel, ke kterým byly určeny.

a8d3de8489845ac9ce67e2c59c005c2f8acf9350_set_eshop  24.9.15

Kolik deček máš, tolikrát jsi jezdcem

Existují dečky westernové, anglické, ale také dečky speciální např. dečky pod australské sedlo. Někdo však pod anglické sedlo dává i dečku westernovou a opačně. Je to zlozvyk z dob komunismu, kdy jedna dečka obcházela půl stáje, protože nebyly dostatečné finanční prostředky a věci na koně byly jen těžko k sehnání.V současnosti by měl mít každý kůň svou vlastní dečku – je to více hygienické a také každý kůň má jiný hřbet, dečka by se měla vytvarovat podle hřbetu určitého koně, jinak nebude plnit svou funkci správně. Dobrý jezdec ví, že kombinovat dečky (anglická dečka pod western a opačně), není dobrým řešením, protože každá dečka nejenže je tvarem přizpůsobena právě sedlu, pod které se umisťuje, ale také má různé vlastnosti. Westernová dečka tedy nemůže správně sedět pod anglický sedlem a opačně.

Nač je sedlová dečka skutečně dobrá?

Hlavními funkcemi sedlové dečky jsou:

– ochrana sedla před špínou a potem
– vylepšení vizuálního vzhledu koně a jezdce, což se cení zvláště při závodech
– odvádění vlhkosti a potu ze hřbetu koně
– chlazení  a rozptýlení tepla na hřbetu koně
– odpružení a tlumení nárazů (správná podložka by měla rozložit váhu sedla a jezdce a snížit tlakové body, které působí na záda koně)
– některé dečky mají i funkci korekční – dokáží stabilizovat jemné nedostatky sedla (nikoliv nepadnoucí sedlo)

Funkce chlazení a odvodu tepla je při dlouhých jízdách to nejdůležitější

V ideálním případě by měla podložka pomoci odvádět teplo a udržet záda koně v optimální teplotě. Pro 30-45 minut jízdy se chladicí podložka nevyplatí, ale pro těžce pracující koně, které jezdí hodiny je chlazení zásadní. Test deček provedený Michaelem Eastonem ukázal, že podložky z neoprenu a syntetických materiálů mají teploty v průměru o 3 stupně více než klasické vlněné plsti a bavlněné dečky. Zatímco vlněné a bavlnění dečky se rychleji ochladí, neopren a syntetika si zachovává teplotu i několik hodin po sejmutí z koňského hřbetu.

Syntetické produkty tedy mohou ohromit jedinečným designem a různými barvami, ale v praxi vítězí dečky z vlny a bavlny.

HIDALGO TIP:

Westernové dečky:Diamond Wool Cowboy Contour Buckaroo LeatherClassic Equine vlněná deka

Dečky pro anglické ježdění:
Podsedlová dečka Cassandra Softice HKM
Reflexní podsedlovka

 Odvod potu

V souvislosti s materiály deček je nadmíru důležité ujasnit si slova hydrofilní (odvádí tekutinu) a hydrofobní (nepromokavá, odolávající tekutině). Hydrofilní materiály vytáhnou pot z koňského hřbetu a přesunou jej do sebe.Neopren a gel mají v odvodu potu nejhorší výsledky a to i přesto, že gelová dečka měla vlněnou podšívku.Syntetika sice ukázala dobrou savost a odvod vlhkosti, ale odvod dramaticky klesal s delším použitím. V materiálu se hromadí nečistoty a pot, což je pravděpodobně i důvodem poklesu savosti a výkonnosti při delším použití.Pěnové podložky fungují dobře, částečně proto, že obsahují lemování z vlněné plsti nebo ovčí kůže. Ovšem nejlépe na tom jsou opět podložky z přírodních materiálů: vlna a bavlněná plsť.

Tlumení otřesů

Výzkum kompresního odpružení ukázal, že dečky s uzavřenými pěnovými buňkami jsou v tomto ohledu nejlepší. Všechny deky z dílny Professional Choice prošly testem bez problémů. Naopak dečky s paměťovou pěnou zatížením. Syntetické materiály nabídla určitou ochranu, když byla dečka nová, ale s používáním ztratila hodně z tlumících vlastností. Gel a neopren skončily bohužel zcela na posledním místě.

a7bdcd2e86a2daf0397f3baf366736aecbb2fa52_prochoice_deky

Závěrem

Vypadá to tedy, že některé ze syntetických materiálů jsou začleněny do designu podsedlové podložky, aniž by byly v praxi skutečně testovány, zda fungují. Například dečky s paměťovou pěnou. Takže z ryze praktického a výkonnostního hlediska je stále nejlepší stará dobrá vlna. Všímejte si tedy u podsedlové dečky, kolik obsahuje vlny. Časopis Horse Journal testoval různé sedlové podložky pod různé typy sedel a také se přiklonil k tvrzení, že zlatým standardem v materiálech, z něhož se podložky vyrábí, zůstává klasická vlna s vynikajícími vlastnostmi ať již jde o proudění vzduchu, opotřebení či tlumení nárazů na koňský hřbet. Je ironií, vidět lidi s posedlím z beránka, ale s levnou podsedlovou dečkou. Zajisté mají komfort sami pro sebe, ale co na to záda jejich koně?

Dobrou volbou je i bavlna, který je také nejběžnějším materiálem používaným k výrobě sedlových podložek. Není tak drahá jako vlna a má dobrou chladící schopnost, často stačí, aby tvořila výstelku, či vnější pláš’t podložky. Také bavlna v kombinaci se syntetickými materiály je účinnější než jen syntetické materiály.

Samozřejmě, že nikdy není třeba kupovat ten nejdražší produkt na trhu, protože „jestliže to stojí víc, musí to být lepší.“ Stačí se dívat po obsahu vlny či bavlny. Jedinou výjimkou je, že pokud kupujete produkt z vlny, zkontrolujte, kolik vlny obsahuje. Samozřejmě platí, že čím více, tím lépe pro záda vašeho koně.

Doktor Joyce Harman studoval vlastnosti syntetických materiálů a dospěl k závěru, ž vlna je odolnější a účinnější při ochraně hřbetu koně než je tomu u syntetických tkanin.  Závodíte-li tedy na profesionální úrovni anebo záleží-li vám na hřbetu svého koně, měli byste popřemýšlet o nákupu vlněné či bavlněné podložky.

Nevíte si rady? Rádi Vám poradíme s výběrem.