Bezpečnost nade vše

O bezpečnosti při jízdě na koni se napsalo a řeklo již mnohé. Ale stále, i v dnešní době, potkáváme velké množství jezdců, kteří stále jezdí bez helmy, bez vest …

Proto si dovolujeme tento článek přidat k osvěte, aby se rizika poranění co nejvíce minimalizovala :-)

Jízda na koni je nebezpečný sport. Jezdit bezpečně znamená minimalizovat rizika a nenechat zranění zničit vaši vášeň pro koně. Bezpečnostní prvky vám sice nezaručí, že se nezraníte, ale v případě nehody sníží závažnost vašeho poranění. Mnoho lidí k jezdecké helmě přivedly až tvrdé pády, jejichž důsledkem byl v lepším případě otřes mozku…. Dnes jsou již k dispozici také bezpečnostní třmeny, které minimalizují riziko, že se vám po pádu zasekne noha ve třmenu a kůň vás táhne za sebou (není to příjemné a je to velmi nebezpečné – pokud se kůň splaší a vám noha ze třmenu nevypadne – následky jsou pro vás fatální). Sedření rukou zase zabrání kvalitní rukavice. Jezdecké boty by také měly být samozřejmostí, ale často vidíme „jezdce“ na koni v teniskách nebo dokonce i v sandálech!  Pokud si tedy nemůžete dovolit kvalitní jezdecké boty, zkuste alespoň kvalitní jezdecké chapsy. Vzhledem k nebezpečí pádu z koně se také vyplatí investice do kvalitní jezdecké vesty.

Pojďme se tedy podívat na základní bezpečnostní prvky, které mají jezdci v dnešní době k dispozici – nevyplatí se je podceňovat. Zvláště pak u dětí bychom měli vždy myslet na prevenci zranění!

maxresdefault (1)

 

BEZPEČNOSTNÍ HELMA
Pokud neinvestujete do žádného jiného vybavení, měli byste alespoň zvážit pořízení kvalitní jezdecké helmy. V rozhovoru se spoluzakladatelkou společnosti Riders4Helmet Lyndsey Whitovou je citována studie společnosti NEISS, která naznačuje, že v roce 2007 bylo způsobeno 12 000 úrazů hlavy způsobených manipulací s koňmi či pádem z koně. V článku je také zmíněno, že jezdectví je vedoucím sportem, při kterém velmi často dochází ke zranění hlavy právě kvůli podceňování bezpečnostních prvků (nošení helmy).

Jezdci si vždy vymyslí mnoho argumentů proti nošení přilby, ale většina z nich je jen odmítnutím faktu, že jízda na koni je riskantní, bez ohledu na to, jak trénovaní, staří nebo klidní vaši koně jsou. A není to jen otázka dovednosti. To, že umíte jezdit neznamená, že umíte předvídat budoucnost! Svět koní v posledních několika letech ztratil několik úspěšných jezdců, dokonce i závodníků na olympijské úrovni, a to vše proto, že neměli helmy.

Pokud máte helmu, není sice poranění hlavy zcela vylučitelné, ale může být zmírněno nebo eliminováno pomocí helmy – záleží na tom, jak nešťastně spadnete a na jaký podklad. Vždy si vyberte jezdeckou helmu splňující bezpečnostní normy, která je vzdušná a dobře se nosí při každé jízdě. Ochráníte nejdůležitější část vašeho těla, která se špatně opravuje – mozek, a nebudete se v ní potit. Takové helmy bývají sice dražší, ale jsou to paradoxně investice k nezaplacení.

01 HelmaHIDALGO TIP:  >> HELMA CARBON ART HKM

– snadno se čistí
– tlumící nárazy
– uvnitř měkce polstrovaná
– 3 bodové bezpečnostní upínání
– vyměnitelná vnitřní podšívka
-vpředu a vzadu s integrovaným odvětráváním
– individuální nastavení pomocí otočného kolečka
– splňuje evropskou normu VG1.01.040 2014-12

>> Podobné produkty

02-BotyJEZDECKÉ BOTY
Nízké jezdecké boty boty (pérka) slouží dvěma účelům. Jezdecká obuv s malou patou pomůže zabránit tomu, aby noha proklouzla přes třmen nebo ochránila nohu, když vám na ni kůň náhodou šlápne. Vysoké boty zase chrání nohu před odřením od sedla a poškrábáním od větví a křovin, když závodíte nebo jedete ven na delší trasu.

HIDALGO TIP:  >> PÉRKA CHICAGO S ELASTICKÝMI VLOŽKAMI

– odolné
– nepromokavá podrážka
– pomůcka pro snadnější nasedání
– zip
– měkké vypodložení
– vsazené elastické pletené díly
– kvalitní kůže
– barva: hnědá

>> Podobné produkty

03-TrmenyBEZPEČNOSTNÍ TŘMENY
Existuje mnoho typů bezpečnostních třmenů s funkcemi, které jsou pro pohodlí jezdce nezbytné a navíc s bezpečnostní pojistkou proti tomu, aby se vaše noha posunovala, nebo proti tomu, aby zůstala ve třmenu, když padnete. Bezpečnostní třmeny jednoznačně snižují riziko povláčení koněm, proto by investice do nich měla být prioritní.

HIDALGO TIP:  >> TŘMENY BEZPEČNOSTNÍ S GUMIČKOU

– nerezové
– třmeny s pojistkou a gumovou vložkou
V případě pádu se přetrhne bezpečnostní gumička na straně třmenu, tím je umožněno vyklouznutí nohy jezdce. Náhradní gumičky a kožené spojky máme také v nabídce.

>> Podobné produkty


BEZPEČNOSTNÍ VESTY

Bezpečnostní vesty pomáhají ochránit vaši páteř, pokud tvrdě spadnete. Páteřní chrániče nebo vesty pomáhají předcházet zranění vašich vnitřních orgánů, páteře a žeber. Tyto hutně polstrované, ale lehké vesty, jsou běžně nošeny profesionály. Častěji vidíme vesty na jezdcích v terénu či při parkuru. Někdy jsou skryté pod sakem. Vesta může být zpočátku nepohodlná a pocit je to jako byste měli na sobě záchrannou vestu, takže ježdění je zpočátku nepohodlné, ale zvyknete si.

Existuje několik různých stylů bezpečnostních vest a mnoho druhů v různých barvách, takže určitě vyzkoušejte vícero druhů než se rozhodnete ke koupi. Existují i speciální bezpečnostní vesty, které jsou vybaveny vzduchovým systémem, který se spouští, když je jezdec katapultován ze sedla. Dělají se vesty pro děti i dospělé. Vždy dbejte na to, aby bezpečnostní vesta splňovala základní normy bezpečnosti.

04-VestaHIDALGO TIP:  >> BEZPEČNOSTNÍ VESTA 4SAFE
- splňuje bezpečnostní normu EN 13158 Level 3
– tlumí nárazy
– má variabilní nastavení
– výborné zapínání pomocí suchých zipů nahoře a po stranách
– reflexní lemování
– zip na přední straně
– ideálně se přizpůsobí při pohybu díky flexibilním prvkům

>> Podobné produkty

ZUBNÍ CHRÁNIČE
Možná jste si nikdy nemysleli, že při jízdě na koni je nutné nosit chránič zubů, ovšem pokud se chystáte na těžkou crossovou trať s obřími skoky, tak to není zase až tak špatný nápad. Nikdy nevíte, co se může stát – a přijít o zuby jen kvůli tomu, že si je vylomíte o břevno, pokud hodně špatně spadnete? Znáte to, náhoda je blbec.

Váš zubní lékař vám určitě poradí a doporučí speciální chránič zubů, které nosí sportovci v hokeji, fotbalu nebo jiných drsných sportech. Případně si můžete koupit nějaký univezální v lékarně. Ty sice neposkytují stejnou úroveň pohodlí nebo ochrany, ale pomáhají předcházet poničení vašich zubů a spoustě bolesti.

CHAPSY
Zatímco poloviční chaps nezabrání všem zraněním, ochrání nohy před poškrábáním nebo odřením v terénu. Chapsy se vyrábí syntetické nebo kožené. Na výběr máte z nespočtu druhů i barev.

06-ChapsHIDALGO TIP:  >> MINICHAPS Z UMĚLÉHO NUBUKU HKM
- prodyšné minichapsy
– prodloužený střih se vsazenými elastickými díly
– materiál: 100% polyester

>> Podobné produkty

 

RUKAVICE
Rukavice chrání vaše ruce a dodávají vám trochu větší sílu. To je užitečné zejména pokud se s vámi váš kůň „přetahuje“. Můžete použít všechny typy jezdeckých rukavic, důležité je, aby se vám v nich dobře držely otěže. V létě je dobré dát přednost koženým rukavicím s otvory, aby se vám nepotily ruce. V zimě je zase dobré mít rukavice zateplené, protože bez citu ve zmrzlých prstech se moc dobře jezdit nedá.

05-RukaviceHIDALGO TIP:  >> RUKAVICE ELT
- obzvláště příjemná a přizpůsobivá sportovní rukavice
– odolný materiál
– protiskluzová úprava
– prodyšné
– zapínání na suché zipy

>> Podobné produkty

Zdroj: https://www.thesprucepets.com