Alternativní ochrana kopyt, aneb za hranicí tradičních podkov

Lidé kovali koně po celá staletí. V Evropě byly podkovy lité z bronzu běžné asi od roku 1000 n. l. Zatímco naboso má kůň nejpřirozenější podmínky, doporučuje se při jízdě kopyta koní chránit botami pro koně. Za posledních 15 let došlo k rozvoji alternativních metod, které zcela  nahrazují či významně doplňují  možnosti tradičních podkov. Tyto metody nabízejí mnohé výhody a respektují přirozené potřeby koně.

Obrátili jsme se na odbornici Lanu Heaven z Floridy, která se specializuje na terapeutické a patologické změny v kopytech, na přirozenou rovnováhu a výkon v závislosti na kování a strouhání. Profesionální podkovářka za 35 let své praxe reflektuje změnu podkovářství v průběhu několika let a dostupnost široké škály různých materiálů a možností, které mají dnešní kováři k dispozici.

Haven říká, že koně se kandidáty na alternativní podkování stávají z několika důvodů. Typickým příkladem je kůň naboso, který však má problémy při dlouhých cestách po skalnatém nebo pevném povrchu;kůň, který měl s kopyty problémy v minulosti a nyní je zdravý; nebo kůň, který má nekvalitní kopytní rohovinu, na které nebudou držet podkovy. Jeho majitel má na výběr z několika možností.

easyboot-glove-back-countryBoty pro koně
Jak už sám název napovídá, boty pro koně jsou dočasné boty, které se dají nasadit/sundat v případě potřeby. Bývají vyrobeny z odolného plastu. Existuje mnoho stylů i výrobců. Chcete-li, aby dobře fungovaly a byly pro koně pohodlné, nezáleží ani tak na značce, jako na tom, aby správně padly a seděly.

Boty jsou vhodné pro práci na jízdárně i na dlouhé vyjížďky (mnoho vytrvalostních jezdců je bez problémů využívá), jakož i z terapeutických důvodů jako je např. poranění koně či laminitida.

Boty se na kopyto fixují různými způsoby. Některé používají kabelový systém. Ostatní spoléhají na háčky s očky. Haven doporučuje boty, které se otevírají v přední části kopyta a mají háčky s očky či přezky, které se vážou do boku, protože tento způsob umožňuje lepší úpravu a je tak dobrou volbou jak pro koně, tak pro jeho majitele.

Správná velikost je zásadní,“ zdůrazňuje Haven. „Musíte se ujistit, že budete strouhat podle plánu 4 – 6 týdnů, takže nebudete muset řešit problémy s tím, že se kopyto zvětšilo a nejde do boty napasovat nebo se kůň při dlouhé vyjížďce odře. Ujistěte se, že koni boty sedí než se vydáte na dlouhou túru,“ dodává. „Doporučuji, aby klienti jezdili s botami pár dní jen poblíž stáje a sledovali kopyta svých koní, zda nemají otlaky, než se vydají na dlouhé cesty.

Boty jsou jednou z nejúspornějších alternativ kování, protože je můžete používat znovu a znovu.


thumb_2069Lepidlo a umělé podkovy

S neustále se rozšiřující paletou na trhu jsou i lepidla na umělé podkovy, která nabízejí neinvazivní ochranu a podporu kopyta. Existují ve třech základních typech: syntetická (polyuretan, polyethylen nebo akrylové polymery), hliníkové jádro pokryté polyuretanem či kovové slitiny.

„Lepidlo s umělými podkovami je užitečné pro koně s měkkou kopytní rohovinou, na které prostě klasické podkovy dobře nedrží, ale kopyto nemůže být bosé,“ říká Haven. Běžně se tento typ podkování užívá také při korekci kopyt u hříbat s poruchami končetin. Lze jej včak využít i pro dospělé koně, pokud je kopytní stěna těžce poškozena.

Při práci s lepidlem a umělými podkovami musí podkovář tento systém podkování dobře ovládat a být proškolen, jak na to.

Když dáváte lepidlo na kopyto a podkovu, jejich povrch musí být naprosto čistý a bez nečistot, jinak nebude dobře těsnit,“ upozorňuje Haven. Tento systém vydrží na kopytě 4 – 6 týdnů, pokud je aplikován správně. Lepidlo s umělými podkovami vyžaduje dobrou hygienu a je výrazně dražší než tradiční boty na koně.“


Laminátové odlitky

Tato možnost využívá materiálu z laminátu, který je impregnovaný pryskyřicí a polymery, takže se obaluje kolem čerstvě ostrouhaného kopyta, kde materiál ztuhne a utvoří pevný odlitek. Jakmile materiál ztvrdne, může být připevněn a dodtečně upraven. Může být také aplikován na boty pro koně, či boty mohou být v případě potřeby dodatečně nasazeny na skelná vlákna.

Při správné aplikaci můžete dělat cokoliv a materiál se chová jako klasická podkova,“ říká Haven, která obvykle využívá tento systém pro terapeutické důvody, ale má i několik majitelů, kteří jej využívají jako alternativu k podkovám. „Vydrží to několik týdnů nebo zůstanou na kopytě dokud jsou funkční či samy nespadnou, což bývá obvykle méně než 6 týdnů,“ říká, „ale měla jsem i případy, kdy tento systém upadl koni ze zadní nohy – kůň byl v systému 24/7„.

Laminát je jako materiál drahý a dodává se v šířkách od 2 do 4 palců. Stojí více než klasické podkování kovem a obvykle nevydrží na noze koně déle než klasické podkovy.


imagesKopytní obaly/zábaly

Existují různé druhy pružných, nepevných zábalů/obalů, které vytvoří obal kolem kopyta a fixují se různými způsoby. Kopytní obaly mohou být užitečné, když je váš kůň zotavuje z abscesu, bolí ho chodidlo,  má oslabenou kopytní stěnu nebo jako dočasná ochrana při ztrátě tradiční podkovy.

Některé z kopytních obalů jsou navrženy jako obvazy, zatímco jiné se balí těsně kolem kopyta, aby sedly a pohodlně držely tvar i při delším používání. Kopytní obaly/zábaly (kupované či domácí výroby) jsou dobrými pomocníky při dočasné léčbě abscesů nebo zranění kopyt. Při použití obalu v těchto situacích, je kůň často umístěn do boxu, což zvyšuje pravděpodobnost, že obal neztratí. Obal pak chrání kopyto a udržuje ránu v čistotě.

Prodiskutujte tedy se svým podkovářem, zda je či není váš kůň dobrým kandidátem pro jednu z výše uvedených alternativních možností.

Zdroj: www.horsechannel.com