Co si na ježdění obléci?

co si vybrat na jezdení

Základní výstroj jezdce není příliš drahá. Je ale důležitá pro bezpečnost a také pro pohodlí při jízdě. Není vůbec nutné mít v šatníku poslední výstřelky jezdecké módy a vydávat tisíce. Pouze bezpečnostní helma musí splňovat bezpečnostní standardy.

Proč musí mít jezdci speciální oblečení?

Jezdecká výstroj není sice nutností, ale přece jen má svůj smysl. Splňuje totiž tři základní kritéria:

– chrání jezdce

– je pohodlná

– je odolná proti opotřebení (a v zimě navíc hřeje)

Chraňte si hlavu!

Stejně jako při mnoha jiných sportech musíte i při jízdě na koni nosit bezpečnostní helmu, která vaši hlavu ochrání, pokud spadnete. Její kšilt vás chrání i před větvemi, které vás venku při jízdě v krajině mohou šlehnout do tváře. Na první lekce jízdy si jistě budete moci helmu vypůjčit, ale pokud se rozhodnete, že u ježdění zůstanete, měli byste si pak pořídit helmu vlastní. Podívejte se do naší nabídky.

Správná volba

Bezpečnostní helmy jsou potažené černým nebo barevným sametem, ale dnes se již vyrábějí také plastové. Helmu byste měli nosit vždy, když sedáte na koně! Řemínek, který se zapíná pod bradou a je připevněný k helmě před uchem a za ním, by měl být nastavitelný. Ochranný plášť helmy podléhá přísným výrobním pravidlům.

POZOR!

Pokud nosíte brýle, musíte si je při jízdě připevnit páskem za hlavou. Dlouhé vlasy musejí být svázané nebo vyčesané nahoru a sepnuté. Vlasy spletené do copu nebo svázané do dlouhého ohonu se mohou snadno v krajině zaplést do větví anebo (pokud s koně spadnete špatně) do kroužku uzdečky.

 Jak šetřit kalhoty

Už po čtvrt hodině ježdění v kroku budete vědět, jak důležité jsou pohodlné kalhoty. V důsledku houpavých pohybů v sedle se totiž můžete snadno odřít na místech, kudy na kalhotách probíhají vnitřní švy. Kdo jezdí na koni pravidelně, nosí proto většinou těsně přiléhající jezdecké kalhoty ze strečové látky. Kalhoty by také měly být dostatečně elastické, aby nepraskly, až se vyhoupnete do sedla.

Se sedlem nebo bez?

Pokud jezdíte bez sedla, nepotřebujete speciální jezdecké boty. Úplně vám postačí pevná obuv. Jezdíte-li se sedlem, je třeba popřemýšlet o pořízení jezdeckých bot nebo pérek. Na občasné ježdění postačí i obyčejné holínky, ale pokud to s ježděním myslíte opravdu vážně, vyplatí se koupit si opravdové jezdecké boty. Kožené boty sice nejsou levnou záležitostí, ale i dobré boty se dají sehnat na rozumnou cenu. Nejlépe je koupit si boty o číslo větší, abyste do nich v zimě mohli nosit i teplé ponožky. Nohy ve třmenech v zimě neskutečně rychle prochladnou!

V případě jezdeckých holínek dbejte na to, aby byly dostatečně vysoké, ale ne zas příliš. Když ohnete koleno, nesmějí vás tlačit do podkolení. Neměly by samozřejmě být příliš krátké, jinak si odřete lýtka o třmenové řemeny.

Jezdecké kalhoty, pantalony a chrániče

Na ježdění si můžete obléct buď normální jezdecké kalhoty (tzv.rajtky) anebo tzv. pantalony.
Pantalony jsou kalhoty, které jsou na lýtkách a kolenou zesíleny kůží nebo látkou. Jsou velice pohodlné, ale klouzavé. Je tedy třeba si na ně zvyknout.

Mnozí jezdci nosí také chrániče neboli chaps/minichaps – to jsou kožené kamaše se zapínáním nebo zipem, které se nosí připevněné přes jezdecké kalhoty.

Pohodlí nade vše

Na horní části těla noste maximálně pohodlné oblečení, které je uzpůsobeno roční době. Dlouhé kabáty v sedle vadí. Neměli byste nosit ani žádné peleríny nebo ponča, která ve větru třepotají nebo vás omezují v pohybu. Podívejte se do naší nabídky jezdeckého oblečení.

V zimě je třeba se oblékat nejen pohodlně, ale hlavně teple. Než se při jízdě zahřejete, bude vám chladno. Nezapomeňte také na rukavice, jinak budete mít ledové ruce. Důležité jsou i teplé ponožky, protože potřebujete citlivé nohy. Nabízíme širokou škálu zimního oblečení, stačí si jen vybrat podle vašeho gusta.